duminică, mai 19, 2024

Alb-albaștrii țin aproape de podium în Grupa Roșie

Echipa de baschet masculin, SCM U Craiova, păstrează o distanță foarte mică față de locurile fruntașe. Chiar dacă au pierdut duelul pentru locul trei, scor 83-79 în fața celor de la CSU Oradea, oltenii nu au pierdut contactul cu podiumul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Grupa Roșie este condusă de CSU Sibiu, cu 36 de puncte. Pe locul secund se clasează UBT cluj, cu 34, iar pe poziția a treia, Oradea, la două puncte în spatele ardelenilor și la un singur punct în fața alb-albaștrilor.

Meciul dintre Craiova și Oradea le-a adus craiovenilor cea de-a treia înfrângere consecutivă în campionat. Elevii lui Todorov nu traversează cea mai bună perioadă, în timp ce rivalele rămân constante în fruntea clasamentului.

Rezultatele etapei în Grupa Roșie:

CSM CSU Oradea – SCM U Craiova 83-79

BC CSU Sibiu – CS SCM Timișoara 97-71

U-BT Cluj-Napoca – BCM U FC Argeș Pitești 106-104 OT (89-89)

BCMU FC Argeș Pitești – 28

Până la următaorea partidă din campionat, SCM U Craiova are meci în turul sferturilor de finală ale Cupei României. Trupa din Bănie joacă pe terenul celor de la CSU Sibiu. Partida este programată astăzi, de la ora 18:15. Meciul retur se va juca în Sala Polivalentă din Craiova, pe data de 19 martie, de la ora 18:00.

Rezultatul ultimului duel din Cupa României:

SCM U Craiova – CSM. Media 89-64 (27-16, 26-14, 15-22, 21-12)
CSM Media; – SCM U Craiova 88-86 (22-20, 18-17, 25-22, 23-27)
Scor general: 175-152

După calificarea în sferturi, baschetbalistul Craiovei, Bogdan Popa, s-a arătat încrezător în puterile echipei și afirma că indiferent de adversar, formația craioveană va juca pentru a obține calificarea: „Vom evolua să ne calificăm mai departe indiferent de adversar”.