sâmbătă, iulie 27, 2024

CSU Craiova termină sezonul pe locul 3

CSU Craiova a încheiat sezonul pe locul 3 și va disputa un meci de baraj pentru calificarea în preliminariile Conference League. Oltenii au reușit să câștige meciul cu Sepsi, scor 3-2, așa cum erau obligați să facă dacă voiau să mai aibă o șansă să fie vicecampioni. Totuși, ei nu au fost ajutați de jocul rezultatelor, pentru că Gică Hagi a pierdut meciul cu Dan Petrescu. CFR Cluj a spulberat Farul cu scorul de 5-1 și a încheiat această ediție de campionat pe poziția a doua.

Pentru Craiova au marcat Bană, Koljic și Ivan. Toate golurile trupei din Bănie au venit după pauză, în urma unor modificări făcute de Costel Gâlcă, antrenor ce s-a remarcat și în partida cu Farul, după schimbările făcute la pauză.

CSU Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – Bancu, Raul Silva, Zajkov, Vlădoiu – Crețu, Mekvabishvili – Ivan, Mitriță, Danciu – Markovic. Rezerve: Lazar, Căpățînă, Ndong, Badelj, Soiri, Mateiu, Barbu, Bana, Blesa, Koljic. Absenți: Maldonado, Baiaram (accidentați), Houri (suspendat). Antrenor: Costel Gâlcă.

Sepsi (4-3-3): Niczuly – Oroian, Ciobotariu, Ninaj, F. Ștefan – C. Matei, Alimi, Aganovic – R. Varga, Debeljuh, Ștefănescu. Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Renta, Kallaku, Kocsis, Dumitrescu, K. Varga, Batzula. Antrenor: Bernd Storck.

Stadion: Ion Oblemenco. Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti). A1: Florin George Neacşu (Câmpulung Muscel), A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari). Arbitru AVAR: Andrei Moroiță (Ploieşti).