duminică, mai 19, 2024

Pandurii au trecut lejer Dunărea

Liga a IV-a Mehedinţi şi-a consumat trei sferturi din totalul etapelor programate în acest sezon. După ultima rundă a turului II, CS Pandurii Cerneţi păstrează un avans de 10 puncte faţă de ocupanta locului secund.  Dacă liderul a trecut  cu 7-2, pe propriul teren, de Dunărea Gruia, prin golurile lui Cristian Bejinaru (‘3), Alin Lăpădat (‘18), Mădălin Mătăsăreanu (‘26, ‘51), Lucian Zamfir (‘45, ‘58) şi Mădălin Petcu (‘81), respectiv Nicolae Enea (‘9, ‘52), Recolta Dănceu s-a impus cu 3-0 în deplasarea de la AS Corcova. Gheorghe Gădăleanu (‘20, ‘65) şi Ionuţ Ilie (‘79) au marcat pentru echipa de pe locul secund, care mai are la dispoziţie doar 7 etape pentru a recupera ecartul faţă de Pandurii.

Strehaia revine pe podium

Runda a XXI-a a adus modificări pe ultima treaptă a podiumului, de unde AS Turnu Severin a fost detronată chiar de adversara de sâmbătă. După 1-0 la pauză, CS Strehaia a dispus cu 5-2 de echipa severineană,  Adrian Balaci (‘37, ‘59, ‘76), Gabriel Briceag (‘57) şi Gabriel Istodor (‘73), respectiv Ciprian Pitulicu (‘63) şi Lucian Buţă (‘68) fiind marcatorii din raportul de joc. În ultimul meci al rundei, disputat duminică dimineaţa, AS FC Drobeta a fost învinsă cu 5-1 la Cujmir şi a ratat posibilitatea să se apropie de podium. Gazdele s-au desprins în ultima parte a jocului şi au părăsit ultimul loc al clasamentului, ajutate de golurile lui Iulian-Alexandru Ştefan (‘42, ‘85, ‘88), Ionel Ionică-Dobre (‘70) şi Mădălin Birău (‘79). Alexandru Dodoacă a marcat sigurul gol al oaspeţilor, în minutul 45.

–––––

Elevii lui Ţurai s-au desprins la juniori A1

La juniori A1, AS Turnu Severin, pentru care evolueză elevii de la Liceul Teoretic “Şerban Cioculescu”, s-a impus cu 5-2 în derby-ul cu CS Strehaia, prin golurile lui Gabriel Gînju (‘4, ‘6, ‘40, ‘56) şi Octavian Drăghici (‘48), respectiv Octavian Slapciu (‘31) şi Ştefan Barbu (‘51). Copiii antrenaţi de Relu Ţurai au rămas astfel cu punctaj maxim în campionatul judeţean şi sunt deja cu gândul la meciul de baraj, de peste 2 luni, care stabileşte echipa calificată la turneul zonal al campionatului naţional de fotbal rezervat juniorilor A1.