duminică, mai 19, 2024

Luţă, debut cu eşec pe banca tehnică a Podariului

Nici schimbarea antrenorului principal nu a adus zile mai bune pentru gruparea din Podari. Înfrângerile persistă în bilanţul podărenilor, ultima cedare a acestora fiind în faţa formaţiei argeşene, Atletic Bradu.
Vineri, într-o partidă care a contat pentru etapa a IV-a a Ligii a III-a, elevii lui Luţă s-au deplasat încrezători la Bradu, în speranţa obţinerii primelor puncte din acest sezon. La finalul jocului, lucrurile au stat cu totul altfel, iar doljenii s-au întors acasă cu coada între picioare, fiind răpuşi cu scorul de 2-1.

Golul decisiv a picat în ultimele minute ale partidei, după ce podărenii izbutiseră să egaleze situaţia cu puţin timp înainte. Ciociotoiu a deschis scorul pentru argeşeni, în minutul 45, iar tot în prima parte, trupa lui Luţă a rămas în zece oameni, fundaşul Cristi Preda văzând cartonaşul roşu. Scorul a căpătat proporţii echilibrate cu zece minute înainte de finalul partidei, când Niculescu a egalat pentru oaspeţi, însă, aflaţi în inferioritate numerică, aceştia au cedat toate punctele în epilogul partidei, acelaşi Ciociotui înscriind decisiv pentru argeşeni.

Debutul lui Luţă în funcţia de „principal” la Podari nu s-a arătat îngăduitoare cu tehnicianul, care consideră că echipa sa merita cel puţin un punct din întâlnirea de la Bradu.

Trebuia să venim cel puţin cu un punct, am pierdut în ultimele minute de joc, dar partida a fost echilibrată şi pot spune fără să greşesc că am fi meritat cel puţin o remiză, rezultatul ar fi fost mai echitabil. Am început meciul mai greu, iar după ce am rămas în zece oameni s-a înrăutăţit situaţia. Păcat că nu am putut să păstram rezultatul de egalitate, după ce am reuşit să înscriem în minutul 80. Am fi obţinut primul punct din sezon.
A declarat Ionel Luţă, pentru „Ediţie Specială”

CS Podari a evoluat în următoarea formulă în meciul de la Bradu: Nedelcovici – Orban, Murgan, Cr. Preda, Stănia – Ciocârlă, Dreşcă, Săceanu, Nicolae – Niculescu, D. Preda. Au mai intrat: Dina, Stoian şi Crângoiu. În seria a IV-a, cele două grupări doljene au încheiat runda cu numărul patru cu o remiză de fiecare parte.

Primul punct pentru «municipali»

ACSV Municipal a remizat vineri în compania formaţiei gorjene, Ştiinţa Turceni, rezultat ce aduce primul punct în clasament pentru echipa din Işalniţa, însă unul care nu mulţumeşte oficialii grupării după aspectul jocului şi presiunea permanentă pe care au pus-o asupra adversarului în repriza secundă.
Prima jumătate a jocului a fost de partea oaspeţilor care au modificat tabela prin Simcea(45). Băieţii lui Gavrilă au revenit în joc imediat după pauză, prin reuşita lui Şerban, din minutul 52.

A fost o partidă în care numai cine nu a văzut cum s-au derulat ostilităţile poate spune că este un rezultat echitabil. Am ratat extraordinar de mult, şuturi din apropierea porţii care fie au trecut pe lângă, fie au lovit bara sau portarul advers. Am dominat conisderabil partida, mai ales a doua repriză, însă se pare că neşansa ne face zile amare. Continuăm să rămânem fără puncte, va trebui să fim mai atenţi la finalizare în următoarele partide, altfel riscăm să mergem pe aceeaşi pantă ascendentă.
A spus Horaţiu Stănescu, directorul general al ACSV Municipal Craiova

Tehnicianul grupării din Işalniţa, Alin Gavrilă, a mizat în partida de vineri pe următorii jucători: Firulescu – Flori, Chircan, Gheorghiţă, Chiriţă(cpt.) – Nuţă, Rioşanu, Ţenovici, Scarlat L., Şerban, Chirea. Au mai intrat: Sârmon, Ţucă, Mihai Daniel. Năstase.

Filieşenii lui Ciurea au dat-o la pace cu «minerii»

La Filiaşi, în confruntarea dintre CSO şi Minerul Mehedinţi, plasele porţilor nu au fost deranjate deloc pe parcursul celor 90 de minute. Scorul a rămas intact, iar partida s-a scurs spre o remiză albă.

A fost un joc echilibrat, nu au fost foarte multe ocazii de nicio parte. Până la urmă, rezultatul este unul echitabil, ne-am împărţit punctele. Ar fi fost frumos să legăm a doua victorie, însă dacă nu a fost să fie nu trebuie să ne resemnăm. Este bine că nu am pierdut şi sper să continuăm în aceeaşi manieră.
A afirmat Gigi Ciurea

Antrenorul grupării din Filiaşi, care a introdus pe teren în jocul cu „minerii” mehedinţeni următorii jucători: Lascu – Celea, Vulpe, Lupu, Neacşu – Creţu, Ştoiu, Dumitraşcu, Pârvuică, Bălă, Buciuman. Au mai intrat: Răducanu, Pais, Obeanu, Cruşoveanu.

5. Vulturii Lugoj    4    2    1    1    3-3    7
6. Minerul Mehedinţi    4    1    2    1    3-2    5
7. CS Minerul Motru    3    1    1    1    6-5    4
8. ACSO Filiaşi    4    1    1    2    5-4    4
9. Millenium Giarmata    4    1    1    2    3-5    4
10. Pandurii II Târgu Jiu    4    1    1    2    4-7    4
11. Ştiinţa Turceni    3    0    2    1    2-5    2
12. ACS Viit. Mun. Craiova    4    0    1    3    2-7    1
13. CS Ineu    3    0    0    3    1-11    0