luni, aprilie 29, 2024

Zahiu: «Ne merităm locul din clasament»

După o jumătate de oră de joc echilibrată, defensiva oaspeţilor a cedat în finalul primei reprize, când a încasat două goluri. Scorul a fost deschis în minutul 41 de Claudiu Pascariu, care a reluat balonul deviat pe spate de Zsombor Lukacs. În ultimele secvenţe, Raymond Lukacs a punctat cu capul.
Deşi a avut superioritate numerică din minutul 55, când Florin Lazăr a fost eliminat pentru fault, în postură de ultim apărător, asupra lui Patrian Trifu, Minerul n-a reuşit să marcheze decât în prelungiri.
Tot Trifu a valorificat cu capul centrarea lui Marian Stoenac, iar partida s-a încheiat 2-1 pentru FC Bihor, care se impusese cu acelaşi scor şi în meciul-tur. La jocul de sâmbătă, Minerul nu a avut nici măcar portar de rezervă.
Dacă titularul Daniel Popescu e accidentat de trei etape, juniorul George Şerban s-a lovit miercuri la meciul de la republicani şi nu a mai făcut deplasarea la Oradea!

Era ultima noastră şansă să mai acumulăm puncte înainte de play-out. Întâlneam o contracandidată şi nu aveam voie să pierdem, dar am ieşit înfrânţi de pe teren din cauza unor neatenţii, din cauza lipsei de concentrare, din cauza tinereţii unora şi a lipsei de profesionalism. Până la urmă, ţinând cont de ceea ce jucăm, ne merităm locul. Îmi pare rău de un nucleu de jucători, care într-adevăr au valoare şi merită să joace în a doua ligă, dar de restul, nu.
A declarat, la conferinţa de presă, Gabriel Zahiu

Sâmbătă, în ultima etapă a sezonului regulat, Minerul Motru va întâlni CSM Râmnicu Vâlcea, rezultat care nu va conta în faza următoare a campionatului.
Echipa lui Claudiu Niculescu e deja calificată în play-out şi va lupta pentru promovarea în Liga I, iar Minerul va juca pentru a evita retrogradarea.

––-

Etapa a XXI-a
FC Universitatea Craiova     –     Metalul Reşiţa    0-3 (N)

11. Univ. Craiova     21     4     5     12     9-36     17
12. Minerul Motru     21     3     3     15     17-37     12