luni, aprilie 29, 2024

Podari, victorie în stil italian

2-1 este scorul primelor două meciuri pentru ACS Podari pe teren propriu. Sâmbătă, elevii lui Dragoș Bon au făcut o nouă victimă la Podari, nou -promovata FC Aninoasa, din județul Dâmbovița. După un început echilibrat, doljenii, care au avut două penaltiuri clare neacordate, au marcat în minutul 34 prin Ionuț Șerban, care a reluat la colțul lung. Bucuria gazdelor a durat doar 3 minute, pentru că atacantul sosit de la FCM Târgoviște a egalat. La fel ca în meciul trecut cu Sporting Roșiori, ACS Podari s-a întors mult mai hotărâtă de la vestiare, iar la în minutul 47, Dreșcă a pus capul la o lovitură liberă executată de Șerban. Până spre final, gazdele au controlat mai mult jocul, iar oaspeții s-au arătat de câteva ori periculoși pe contraatac.

ACS Podari: Mecea – Marcu, Dina, Dreșcă, Ciocioană – Stancu(64 Dragomir), Marinoiu – I. Badea(76 Mirescu), D. Preda(85 Geamănu), Raicea-I.Șerban(71 Cimpoeru). FC Aninoasa a evoluat în formula: Bărboiu – Coman, Ștefan, Pahonțu, Cernea- Neacșu, Rusu, Rosciugă, Gămănescu – Leotescu, Săndulescu. Au mai intrat Petcu, Moțoi, Matei și Niculae. Runda viitoare, ACS Podari se va deplasa sâmbătă, unde de la ora 17 la CS Afumați. Pentru elevii lui Bon vor urma alte meciuri grele la FC Inter Olt Slatina etapa a 5-a, 26 septembrie), și la Podari cu Dinicu Golescu Câmpulung(etapa a 6-a, 3 octombrie).

”Deși nu a fost un meci spectaculos importante sunt cele 3 puncte, pentru că aveam nevoie de victorie. Am întâlnit un adversar despre care nu știam foarte multe, dar care a venit să nu piaradă în meciul cu noi. Mă bucur că am arătat caracater și că dăm dovadă că avem puterea de-a reveni. Acum trebuie să ne pregătim cât mai bine, deoarece ne așteaptă două deplasări grele la echipe care își doresct promovare din seria noastră”, a declarat antrenorul Podariului, Dragoș Bon.

La rândul său, antrenorul oaspeților Remus Gâlmencea, s-a arătat mulțumit de prestație, dar nu și de rezultat:”Pentru al doilea joc în liga a III-a nu am arătat deloc rău. Din păcate am întâlnit o echipă cu jucători tehnici, care ne-a pus probleme. Trebuie să strângem rapid rândurile pentru că avem restanța cu Ștefănești și poate obținem prima victorie”.

ACSO Filiași a dat refresh la prima etapă

Plecată cu gândul de a nu pierde la Becicherecu Mic, ACSO Filiași nu a reușit să se întoarcă cu puncte din Banat. Elevii lui Viorel Cojocaru au pierdut cu 1-3, la fel ca în prima etapă la Deva. Dacă atunci a marcat Moraru, acum Fotescu, cel care a ajuns la 3 goluri tot în atâtea etape în C4, a înscris golul de onoare în minutul 87. În acest meci Filașul a jucat în zece jucători în că din minutul 37, primind al doilea cartonaș galben.

”Am întâlnit o echipă destul de bună, dar noi nu am mai prestat jocul din etapa trecută . Au fost însă și unele erori de arbitraj, încă după minutul 30 noi rămânând în inferioritate numeric, și ne-a fost foarte greu așa”, a afiormat antrenorul filieșenilor Viorel Cojocaru.

Tehnicianul doljean a trimis în teren formula: Nica – Mainerici, Tudorache,  Bălașa, Neacșu, – Moraru,N. Popescu, Georgescu, Pârvuică -Ștoiu, Fotescu.Au mai intrat Fruntelată, Petcu și Simcea. Formația din Filiași va reveni în județul Banat și peste două săptămâni, pe ”Știința”, în fieful lui ASU Politehnica Timișoara. Până atunci oltenii vor întâni, vineri de la ora 17, pe ”Chimia”, Măgura Cisnădie

”Deși nu a fost un meci spectaculos importante sunt cele 3 puncte, pentru că aveam nevoie de victorie. Am întâlnit un adversar despre care nu știam foarte multe, dar care a venit să nu piardă în meciul cu noi. Mă bucur că am arătat caracter și  dăm dovadă că avem puterea de a reveni. Acum trebuie să ne pregătim cât mai bine, deoarece ne așteaptă două deplasări grele la echipe care își doresct promovare din seria noastră”, Dragoș Bon, antrenor ACS Podari.

7.Național Sebiș            3    1    1    1    1-2    4
8.Minerul Motru             3    1    1    1    1-3    4
9.Cetate Deva               2    1    0    1    3-3    3
10.ACSO Filiaşi            3    1    0    2    5-6    3
11.CSU II                      2    1    0    1    3-4    3
12.CSM Lugoj               3    1    0    2    3-4    3
13.CS Ineu                    2    0    1    1    1-3    1
14.Milenium Giarmata    3    0    1    2    1-4    1
15.Măgura Cisnădie       3    0    1    2    0-4    1