duminică, mai 19, 2024

Ianîcu, la prima medalie pentru clubul severinean

Prezent cu 2 judoka în concurs, clubul severinean a reușit să prindă ultima treaptă a podiumului de premiere datorită evoluției lui Ionuț Ianîcu (60 kg). Deși a pierdut primul meci, sportivul pregătit de Gicu Vasilan s-a mobilizat în recalificări și a câștigat următoarele trei dispute prin ippon, rezultate care i-au adus bronzul la Deva. CSM Drobeta a mai avut-o în competiție pe Krisztina Tătar, clasată pe locul al VII-lea în limitele categoriei 47 kg. "Ianîcu e la primul an de juniorat, iar la Deva a participat pentru prima dată la o competiție de un asemenea nivel. Medalia obținută reprezintă confirmarea muncii depuse la CSM Drobeta și dorința lui de a face performanță. Ionuț încă nu e la capacitatea lui maximă. E însă un sportiv talentat, care poate lua medalie și la naționale", a spus antrenorul Vasilan despre sportivul transferat de la LPS Craiova, în urmă cu un an. Cu un total de 16 medalii, dintre care 3 de aur, România a ocupat primul loc în clasamentul general etapa Cupei Europei de la Deva, urmată de Marea Britanie (7 medalii) și Croația (4 medalii). La competiție au participat 196 de judoka din 22 de țări, de pe trei continente, cei mai mulți fiind din România, care a avut în concurs nu mai puțin de 82 de sportivi.