vineri, aprilie 26, 2024

Craiova și-a păstrat două titluri naționale de la Semimaraton

Atleții craioveni au urcat de cinci ori pe podium în cadrul Campionatului Național de Semimaraton pentru seniori, tineret și juniori 1, care a avut loc duminică dimineață la Craiova, pe traseul Sala Polivalentă – Bvd. Știrbei Vodă – Parcul Tineretului. Competiția a adunat peste 80 de sportivi din toată țara care au venit în Bănie să alerge pentru o medalie națională. Patru din distincțiile puse la bătaie au fost cucerite de sportivii legitimați la CSM Craiova, două la individual și două la echipe, iar o altă medalie importantă a ajuns la CSU Craiova prin Ancuța Bobocel. p-13-ancuta-bobocel-locul-1Atleta a obținut aurul după ce a câștigat întrecerea feminină de semimaraton la seniori cu timpul de 1 oră, 13 minute și 37 de secunde. Din partea Clubului Sportiv Municipal, multiplul medaliat național și internațional, participant la Jocurile Olimpice, maratonistul Marius Ionescu a obținut medalia de argint la seniori cu un timp de 1 oră, 9 minute și 21 de secunde, în timp ce juniorul Gabriel Scurtu a încheiat pe trei în clasamentul vârstei lui, adjudecând astfel un bronz. În clasamentul pe echipe, CSM Craiova a cucerit titlul național la seniori masculin, din componența formației făcând parte Marius Ionescu, Alexandru Corneschi, Marius Bușși Mădălin Ionescu, plus o medalie de bronz la seniori feminin prin echipa formată din Elena Moagă, Alina Voiculescu și Alina Bățilă.