vineri, aprilie 26, 2024

CSU 2, remiză la Lugoj

Echipa lui Papură a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată pe stadionul “Tineretului” din Lugoj.

CSU 2 s-a întors cu un punct din deplasarea de vineri, într-un meci în care lugojenii au înscris primii prin fundașul central Eugen Miculescu, care a reluat de la 7 metri cu piciorul mingea venită din cornerul executat de Bozian: 1-0 în minutul 18.
Nici de această dată avantajul timișenilor n-a rezistat însă foarte mult, săptămâna trecută fiind egalați de nou-promovați în minutul imediat următor, deoarece Alexandru Popescu a scuturat plasa cu un stâng din unghi, la vinclu, craiovenii, cu un impresionant staff tehnic și ambiții pe măsură, răspunzând în minutul 30: 1-1. Craiovenii, care au încheiat deplasarea în inferioritate numerică, Enache fiind eliminat în prelungiri pentru o simulare ce i-a atras al doilea cartonaș galben, la aceeași fază văzând cartonașul roșu de pe banca oaspeților și Buzan, au fost vioara întâi în prima parte și ar fi putut da lovitura la Lugoj după o prestație bună.
Antrenorul Cornel Papură a început partida cu următorul “11”: Popescu – Borța, Ion, Hreniuc, Trocan – Iuga (68 Trancă), Enache, Buzan (74 Ivănescu), Frăsineanu (46 V. Constantin) – Al. Popescu (82 Gunie), Petre. Formația din Lugoj s-a bazat pe: Filip – Precupanu, Miculescu, Fridrich, Marta, Olariu (46 Ciubotariu), Lazea, Cuedan (75 D. Filip), Velici, Bozian (85 Dobra), Szekely (62 Pădurariu).
În etapa următoare, CSU 2 Craiova primește vizita formației arădene Gloria Lunca Teuz Cermei. Cealaltă echipă doljeană din C4, CSO Filiași a avut zi de pauză în această etapă.

Tot în runda a 2-a s-au mai jucat:

1 septembrie, ora 17.00 – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CSM Şcolar Reşita 1-8 (Fodie Sambake 59/Sebastian Velcotă 6, Sergiu Bactăr 12 și 58, Bogdan Szijj 21, Cosmin Negoescu 26, Cristian Poiană 56 și 73, Alin Liuba 63 – penalty), Centrul Naţional de Pregătire Timişoara – CS Ghiroda 3-2 (Florin Burghele 40 și 68, Vlad Chera 89/Damir Totic 36, Bogdan Centea 63), FC Hermannstadt 2 – Millenium Giarmata 3-1(Cătălin Tarcea 8 – penalti, Andrei Pop 25, Dan Roman 72/Joseph Anagor 57), Naţional Sebiş – CS Şirineasa 0-1(Octavian Vasile 70);

2 septembrie, ora 17.00 – Internaţional Băleşti – CNS Cetate Deva 2-3 (Cristian Negru 15, Eduard Frăţilescu 60 – penalti/Romică David 19, Robert Cristian 54 – penalti, Bogdan Mintaş 90+1) și Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova 3-0 (Adrian Suslak 57, Andrei Sulea 58, Florin Brânduşe 77).

Programul etapei viitoare va fi următorul: 9 septembrie, ora 17 – CNS Cetate Deva – ACSO Filiaşi, CS Şirineasa – Internaţional Băleşti, Millenium Giarmata – Naţional Sebiş, Şoimii Lipova – AFC Hermannstadt 2, CSU Craiova 2 – Gloria Lunca Teuz Cermei, ACS Ghiroda – CSM Lugoj, CSM Şcolar Reşita – Centrul Naţional de Pregătire Timişoara, iar Nuova Mama Mia Becicherecu Mic va sta.