luni, aprilie 29, 2024

Coman și Gună, la înălțime în Ungaria

Cei doi tineri jucători de tenis ai CSM Craiova au câștigat noi medalii în cadrul turneului internațional Hungarian Open, din cadrul circuitului Tenis Europe pentru categoria U12, ce a avut loc recent în Budaors. Alexandru Coman a izbutit o dublă performanță prin cucerirea trofeului la simplu și la dublu, iar Robert Gună a obținut medalia de bronz. Alex s-a impus în proba individuală după ce a trecut în sferturile de finală cu 6-1, 6-3 de un jucător austriac, în semifinale de croatul Matej Dodig cu 6-2, 6-0, iar în finală a avut parte de un meci mai dificil împotriva elvețianului Patrick Schoen, pe care l-a învins în trei seturi, cu 6-2, 3-6, 6-3. În cursa de dublu jucătorul craiovean a făcut echipă cu David Manu, cei doi câștigând trofeul competiției după ce au trecut în ultimul act de perechea Pisaric (Serbia) / Norrman (Slovacia) cu 6-4, 7-6 (4), revenind în setul secund de la scorul de 5-3 pentru adversari. Celălalt jucător al clubului craiovean premiat în Ungaria, Robert Gună, a obținut locul trei în proba de simplu fiind învins în semifinale de Patrick Schoen cu 7-5, 6-1. În prealabil, Robert a câștigat în fața italianului Marcell Marki cu 6-0, 6-1, slovacului Simon Norrman cu 6-0, 6-2 și sârbului Aleksa Pisaric cu 6-3, 6-0. Acesta a participat și la dublu alături de Dominic Ducariu, dar au pierdut încă din primul tur contra perechii formate din colegul său Alex Coman și David Manu. Sunt foarte mulțumit de cum au evoluat sportivii mei și rezultatele pe care le-au acumulat pentru că turneul a fost unul dificil, fiind prezenți sportivi buni din mai multe țări care dețin titluri importante. Ei sunt într-adevăr cei mai buni din țară, pentru că ocupă primele două locuri în clasament, deci până la urmă și-au confirmat valoarea”, a declarat antrenorul celor doi jucători, Alex Banciu. Pentru Alexandru Coman și Robert Gună urmează acum Campionatul European de vară de la Galați care se va desfășura la finalul lunii iulie.