sâmbătă, aprilie 27, 2024

De cinci ori aur pentru luptătorii craioveni, la naţionalele U23

După rezultatele bune înregistrate la întrecerea naţională a seniorilor, practicanţii de lupte de la cluburile craiovene de profil au fost la înălţime şi la Campionatul Naţional de Tineret U23, desfăşurat în perioada 17-19 februarie la Timişoara. Cinci titluri naţionale, două medalii de argint şi patru de bronz a fost bilanţul total al sportivilor din Bănie în Banat, cele mai multe dintre medalii fiind obţinute de luptătorii de la CSU Craiova. De la clubul universitar, Alexandra Anghel (69 kg), Cristian Surugiu (61 kg), Gheorghe Constantin (70 kg) şi Ion Plop (74 kg) au cucerit aurul la Timişoara, în timp ce Ștefan Coman (65 kg) şi Denis Constantin (74 kg) au obţinut medaliile de argint. Bronzul i-a revenit lui Sergiu Constantin (61 kg). “În urma acestor rezultate am obţinut primul loc în clasamentul pe cluburi. Suntem mulţumiţi de medaliile obţinute, mai ales că la categoria 74 kg finala a fost disputată între sportivi de la CS Universitatea, iar la 61 kg, în semifinală, s-au întâlnit Surugiu Cristian cu Constantin Sergiu. Dacă aveau o tragere la sorţi mai norocoasă puteau să dispute şi ei finala”, a declarat antrenorul Aurel Cimpoeru, care pregăteşte luptătorii de la CSU Craiova alături de fratele său Marius Cimpoeru. În contul clubului CSM Craiova au adus medalii Ștefania Priceputu (48 kg), care a obţinut titlul naţional după ce luna trecută la seniori a ieşit din competiţie din primul tur, Daniela Vârban (53 kg), Andreea Vrejoiu (55 kg) şi Ana Maria Enache (55 kg), toate trei adjudecând câte un bronz. Datorită acestor rezultate, sportivele pregătite de Petre Banciu şi Valentin Boboşca au clasat CSM Craiova pe locul trei în ierarhia generală pe cluburi. “A fost o participare numeroasă la competiţia de la Timişoara. Ne bucurăm că am fost în primele trei cluburi din ţară prin prisma rezultatelor înregistrate, este o reuşită pentru noi. Ștefania a obţinut încă un titlu naţional şi urmează să participe la Campionatul European U23, unde sperăm să obţină un rezultat bun”, a spus Petre Banciu.