Se conturează podiumul

Primele trei clasate au obţinut noi victorii, iar echipele aflate pe loculuile 4-6 s-au depărtat la 7 puncte de ultima treaptă a podiumului

Viitorul Șimian a rămas în fruntea clasamentului şi după etapa a VI-a, în care a dispus cu 3-1 de Dierna Orşova. Surprinzător, la pauză, scorul era favorabil oaspeţilor, care au marcat, în minutul 4, prin şutul de la 35 m, al lui Dorian Cunicel. Gazdele au preluat conducerea în doar 2 minute, prin „dubla” lui Mădălin Mătăsăreanu (54, 56), iar Răzvan Istodor a închis tabela, în minutul 70. În derby-ul rundei, ACS Drobeta a trecut cu 1-0 de Recolta Dănceu, prin golul antrenorului-jucător Relu Țurai, din minutul 20. A fost a treia partidă consecutivă în care echipa severineană n-a primit gol. Cu 4-2 s-a impus CS Strehaia, la Corcova, prin reuşitele lui Andrei Mătuşoiu (8, 30) şi Mihai Vîrşog (25, 59), respectiv Eduard Tiţa (34, 49). După aceste rezultate, Strehaia şi Drobeta s-au distanţat la 7 puncte de Dănceu, Orşova şi Pristol. Dunărea a bifat prima victorie de-abia în această rundă, în care a întâlnit Viitorul Cujmir. Meciul s-a întrerupt în minutul 43, la scorul de 2-1 în favoarea gazdelor, după ce un jucător al Cujmirului a lovit arbitrul. Partida va fi omologată cu scorul de 3-0 în favoarea Dunării Pristol. Pe teren, Ionel Ionică (18) deschisese scorul pentru oaspeţi, iar Marian Olteanu (28) şi Alexandru Gherghinescu (35) marcaseră pentru Pristol.