Fotbal (F)/Victorie meritată a craiovencelor

Realul a obţinut un succes cu care se menţine în preajma podiumului.

Cel mai important joc pentru gruparea craioveană s-a jucat, sâmbătă, la Işalniţa, unde elevele lui Sorin Pătraşcu s-au duelat cu gruparea Vasas Femina Odorhei, de care a trecut cu 3-0(1-0). După un start bun de joc în care ai ratat o marea ocazie prin Roxana Radu, jucătoare care deşi s-a accidentat a jucat până în minutul 80, craiovencele au deschis scorul în minutul 21 prin Streche, care a reluat în bară, iar balonul a ricoşat în poarta apărată de Linda Kaztar. Vasas a avut o bună şansă prin Ana Maria Vasile, dar Realul a intrat la vestiare în avantaj. Cea mai bună jucătoare a meciului, Iulia Obreja, avea să ducă scorul al 2-0 în minutul 64, şutul său deviat de un adversar a lăsat-o fără replică pe Kaztar. Rezultatul final al jocului l-a stabilit Dobre (81) care a pus latul la centrarea venită de pe partea dreaptă de la Radu.

Ne-a fost puţin teamă de acest joc, pentru că întâlneam o echipă bună a campionatului, în timp ce noi încercăm să construim pentru sezonul viitor. Cu toate acestea am văzut multă dăruire, ambiţia şi devotament din partea fetelor. Ne-am dorit enorm victoria şi am reuşit-o, iar pe lângă cele 3 goluri am mai ratat şi alte ocazii de gol, una foarte mare în debut, când Roxanda Radu, care trebuie felicitată pentru efortul de a rămâne în teren până aproape de finalul meciului deşi s-a accidentat, putea să deschidă scorul în situaţie de singur cu portarul. Pentru noi această victorie este foarte importantă, mai ales că ne menţine în preajma podiumului. Felicit jucătoarele pentru că mi-au oferit o bucurie mare, într-un joc la care m-am consumat foarte mult. Acum vom pregăti meciul viitor care va fi la CFR Timişoara, dar abia peste două săptămâni. Până atunci sper să menţinem tonusul din meciul cu Odorhei şi că moralul să fie la fel de bun pentru etapele ce urmează, a declarat antrenorul Realului, Sorin Pătraşcu. Acesta a folosit formula: Dincă – Ioniţă, Mirică, Florescu, Stan – Streche, Obreja, Simion, G. Roşie – R. Radu, Dobre. Au mai intrat Negurici şi Timovski. La rândul său antrenorul gazdelor Marcel Irimie s-a arătat dezamăgit de rezultat: ”Nu am făcut un meci extraordinar, am greşit mult şi asta ne-a costat. Am ratata ocazii mari în momente cheie, iar fotbalul te pedepseşte câteodată. Trebuie să strângem rândurile şi să abordăm altfel meciurile viitoare. Echipa gazdă a ştiut să speculeze erorile noastre şi a obţinut o victorie importantă şi meritată până la urmă”.

La echipa oaspete au jucat: Kaztar – Krall, Peter, Căldare, Papp – Bartalis, Gered, David, Gyorgy, Marinescu – Vasile. A mai intrat Ferencz şi Tătar.