duminică, mai 26, 2024

România eliminată, în prelungiri, de Ungaria

După remiza din tur, la Buzău, naționala de futsal a României a fost aproape de a da lovitura în barajul, din deplasare, cu Ungaria. Tot 2-2 s-a încheiat și meciul de miercuri, iar tricolorii au pierdut în ultimul minut din prelungiri, scor 4-3. Florin Matei, jucătorul echipei Informatica București, a fost marcatorul golurilor echipei noastre. În acest meci la naționala României, antrenată de Zoltan Jakab, au jucat:Iancu – M. Matei, Ignat, F. Matei, Lupu. Pe parcursul meciului au mai intrat Şotârcă, Al-Ioani, Pânzaru, Răducu, Stoica, Manya, Szöcs și A. Csoma

În meciul tur, golurile marcate de Al-Ioani și F. Matei, respectiv Gál și Dróth pentru selecționata maghiară. Ca urmare a victoriei obţinute pe teren propriu, Ungaria s-a calificat la Euro 2016. Până miercuri, 11 echipe erau deja calificate la turneul final programat în perioada 2-13 februarie, în Serbia. Pe lângă țara gazdă, la EURO au mai ajuns Rusia, Spania, Italia, Ucraina, Slovenia, Croația, Portugalia, Kazahstan, Cehia şi Azerbaijan.