duminică, mai 19, 2024

Victoria care o energizează pe Podari şi o apropie foarte mult de salvare

Se pare că evenimentele din trecutul apropiat al echipei nu au turnat plumb în ghetele jucătorilor. Elevii lui Dragoş Bon au muncit mult în partida de sâmbătă, de pe teren propriu, contra lui CS Ştefăneşti, o echipă redutabiltă a seriei, şi au obţinut o victorie pe deplin meritată, scor 2-0. Cele trei puncte au fost materializate prin reuşitele lui Rioşanu (33) şi Preda (48). În acest moment, Podari este salvată de la retrogradare, clasându-se pe locul 12 cu un punctaj care o poziţionează peste omoloagele din restul seriilor. Singura posibilitate a podărenilor să mai cadă în liga judeţeană ar fi dacă FCM Târgovişte îi depăşeşte în clasament şi aceştia ajung să ocupe locul 13, care retrogradează direct. Acest scenariu este teoretic posibil, dâmboviţenii fiind la un singur punct în spatele podărenilor. Însă comparând programul celor două echipe din ultimele trei etape, trupa lui Bon este avantajată, urmând să întâlnească în următoarele două jocuri echipe mai slab cotate ale seriei, în timp ce gruparea din Târgovişte va da piept cu formaţiile din partea superioară a clasamentului. Totuşi, tehnicianul lui CS Podari, Dragoş Bon, vrea să continue şirul victoriilor şi să urce echipa în clasament cât mai mult posibil până la finalul sezonului.

„O victorie importantă, cu o echipă foarte bună a campionatului, care are un antrenor experimentat, cu jucători împrumutaţi de la Voluntari. Vreau să îmi felicit public jucătorii, pentru efortul depus, pentru că o echipă care zece zile nu s-a antrenat a demonstrat că prin determinare, spirit de echipă şi ambiţie se poate câştiga. Este o victorie importantă pentru noi, pentru obiectivul nostru, pe care ne dorim să îl îndeplinim. Echipa în momenetul de faţă este salvată, de pe locul 12, dar nu avem voie să ne relaxăm şi să cădem pradă acestui miraj, pentru că Târgovişte ne poate întrece matematic, fiind la un punct în spatele nostru. Eu sper să obţinem victorii până la finalul sezonului şi să îi depăşim pe cei din faţă, să mai urcăm în clasament.”, a declarat Dragoş Bon.

CS Podari a evoluat contra Ştefăneştiului în următoare formulă: Mecea – Ciocârlă, Dina, Dreşcă, Ciocioană – Rioşanu, Dragomir – Surugiu (70 Mirescu), Preda (87 D. Stancu), Răduţ (90 Stănia) – Cl. Ştefan (83 I. Şerban).

O victorie şi o remiză pentru doljenii din seria a IV-a

CSO Filiaşi a obţinut o victorie identică cu cea a podărenilor, numai că trupa lui Ciurea a făcut-o în deplasare. După cinci etape de secetă, filieşenii au simţit din nou gustul succesului, sâmbătă, pe terenul lui FC Hunedoara. Ei s-au impus cu scorul de 2-0 şi au urcat pe locul şase în ierarhie, cu un punct peste Pandurii II, formaţie ce a remizat la Işalniţa. Golurile victoriei au picat în repriza secundă, iar primul a fost un autogol, semnat de jucătorul gazdelor R. Sandu (57). A doua reuşită a partidei i-a aparţinut lui Creţu (81). Tehnicianul Gigi Ciurea a mizat în confruntarea de la Hunedoara pe următorii jucători: Lascu – Orban, Vulpe, Lupu, Neacşu – Pais, Obeanu, Dumitraşcu, Cruşoveanu – Ştoiu, Pârvuică. Au mai jucat: Tudorică, Crângoiu, Duriţă şi Creţu. ACSVM Craiova, pe de altă parte, n-a reuşit să se impună pe teren propriu. Trupa lui Naicu a smuls pe final de meci o remiză în faţa satelitului Pandurii, prin golul din lovitură liberă al lui Nuţă, marcat în al cincelea minut de prelungire. Scorul a fost deschis în minutul 26, de către gazde, după ce Poenaru a transformat de la punctul cu var. Egalarea gorjenilor avea să vină la un minut după reluare, prin Dodoi, ca în minutul 82 Cocină să treacă echipa oaspete în avantaj, printr-un alt penalti dictat de centralul partidei. Finalul meciului a fost unul colorat în roşu, lăsându-se cu trei eliminări. Primul drum prematur la cabine l-a avut de făcut portarul gazdelor, Surdu, în minutul 78, care a fost înlocuit de I. Popescu. Acesta a fost urmat peste opt minute de jucătorul oaspeţilor Bârlan. În minutele de prelungire, un alt fotbalist de la formaţia gorjeană a văzut cartonaşul roşu. Trocan fost eliminat şi el, iar cu un om în plus în ultimele secvenţe ale partidei, doljenii au reuşit să restabilească egalitatea. Tehnicianul Victor Naicu a abordat pentru această partidă următoarea formulă: Surdu – Istudor, Chircan, M. Flori, Nuţă – Al. Stoica, Borhot, Borneci, Stoichiţoiu – C. Scarlat, Poenaru. Au mai intrat: I. Popescu – Bistriceanu, Ţucă, Luncan.

CLASAMENT SERIA A III-A
1. Chindia Târgovişte                       23    17    2    4     51-16        53
2. CS Afumaţi                                 23    14    7    2     50-19        49
3. SCM Argeş Piteşti                      23    11    5    7     39-32        38
4. Concordia II Chiajna                    23    11    4    8     42-29        37
5. CS Ştefăneşti                             23    10    7    6     39-30        37
6. ACS Urban Titu                          23    10    3    10    22-29        33
7. Sporting Roşiori                          23    8    8    7       34-29        32
8. Atletic Bradu                              23    8    7    8       42-38        31
9. Inter Clinceni                              23    8    2    13     35-33        26
10. Dinicu Golescu Câmpulung        23    6    8    9       23-33        26
11. CS Vişina Nouă                        23    8    2    13     31-43        26
12. CS Podari                                23    7    4    12     26-36        25
13. FCM Târgovişte                        23    6    6    11     23-45        24
14. AFC Astra II                             23    4    1    18     18-63        13

CLASAMENT SERIA A IV-A
1. UTA Bătrâna Doamnă                           21    15    4    2    49-20        49
2. Nuova Mama Mia Becicherecu Mic        21    13    6    2    48-13        45
3. Naţional Sebiş                                     21    13    5    3    33-11        44
4. Vulturii Lugoj                                       21    13    2    6    22-15        41
5. Millenium Giarmata                              22    10    4    8    23-20        34
6. CSO Filiaşi                                         22    7    7    8    25-22          28
7. Pandurii II Târgu Jiu                             21    7    6    8    32-30          27
8. CS Ineu                                              21    8    2    11    20-33        26
9. Ştiinţa Turceni                                     21    6    6    9    21-28          24
10. FC Hunedoara                                   21    6    4    11    17-32        22
11. CS Minerul Motru                              21    5    6    10    27-35        21
12. ACSVM Craiova                                21    3    6    12    21-37        15
13. Minerul Mehedinţi                              22    2    2    18     6-48          8