sâmbătă, mai 18, 2024

Radu Lozan, ghinionist în prima etapă a CN de J2

Atletul legitimat la CSM Craiova a intrat în finala probei de 400 de m plat la grand-prix-ul de J2 desfăşurat la Bucureşti, după ce a încheiat seriile pe locul şase cu un timp de 52,45 sec.
Însă, între cursa din calificări şi cursa finală, Lozan Radu a suferit o contractură care i-a îngreunat prestaţia din ultimul start, acesta trecând linia de sosire pe poziţia a şaptea, cu un timp de 54, 52 sec.

Ne-a încurcat pe de o parte vremea nefavorabilă şi pe de altă parte contractura suferită de Radu înainte de finala probei. Au fost lucruri imprevizibile şi deşi am încercat să intrăm în primii patru pentru a obţine calificarea la balcaniadă, nu a fost să fie.
A declarat antrenorul atletului craiovean, Ilie Elena

Tot în proba de 400 de metri, a participat şi Blagu Costinel, atlet al CSM Craiova, care însă nu a reuşit să treacă de serii. Altfel, din cauza ploii torenţiale ce a căzut sâmbătă şi duminică în capitală, a doua reuniune a competiţiei a fost amânată pentru sfârşitul acestei săptămâni, respectiv pentru ziua de sâmbătă.