sâmbătă, aprilie 27, 2024

Juniori-U16/Albu, cãpitan cu Israelul

Jucãtorul de la GP Craiova a ratat șansa de a marca în turneul din Macedonia, ratând și un penalty

Cu jucãtorul Academiei de Fotbal ”Gicã Popescu” Craiova, Dragoș Albu purtând banderola de cãpitan, tricolorii U16 au câștigat primul meci din cadrul Turneului de Dezvoltare UEFA de la Skopje (Macedonia). În jocul disputat miercuri adversara tricolorilor a fost reprezentativa similarã a Israelului. Elevii lui Sorin Colceag s-au impus cu 1-0, datoritã golului reușit de Mãrginean în minutul 36. Jucãtorul grupãrii de la Hanul Doctorului, Albu a avut șansa golului în minutul 66, când a ratat un penalty.

Urmãtorii adversari din cadrul turneului ai echipei antrenate de Sorin Colceag sunt: Macedonia – 21 aprilie, ora 15.30, și Liechtenstein – 23 aprilie, ora 12.00. În cadrul turneului, fiecare jucãtor din lot trebuie sã bifeze cel puțin 80 de minute (durata unui joc), dar nu mai mult de 120 de minute în decursul a 48 de ore. Echipa din meciul cu Israel a arãtat astfel: Ducan – Georgescu, Drãgușin, Giafer, Dumitrescu – Albu, Mãrginean – Stan, Mitran, Dumitru – Toma. Reprezentativa tricolorã alcãtuitã din jucãtori nãscuți începând cu 1 ianuarie 2001 se pregãtește pentru primele meciuri oficiale, pe care le va disputa în turul inaugural din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 – Anglia 2018. În perioada 23-29 octombrie 2017, România va fi gazda unei grupe în care adversarele vor fi Lituania, Luxemburg și Austria. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din prima fazã se vor califica în ultima fazã (turul de elitã). Pe pentru turneul din Macedonia au fost convocați: Alexandru Șerban (Academia ”Gheorghe Hagi”) și Rãzvan Ducan (Tricolor11 Buzãu/CS Unirea Petrolul Videle) – Portari; Alex Georgescu (Academia” Gheorghe Hagi”), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Radu Zamfir (Dinamo), Radu Drãgușin (Atletico Regal Sport), Ovidiu Costache (Petrosport Ploiești), Deniz Giafer (Dinamo) – fundași; Andrei Mitran (Dinamo), Dragoș Albu (Academia” Gicã Popescu”), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Andrei Mãrginean (CS Zlatna), Andrei Bãltãțeanu (SCM Pitești), Claudiu Stan (Dinamo), Mihai Nițescu (Petrosport Ploiești), Raul Șteau (Tricolor11 Deva/Viitorul Cluj) – mijlocași; Daniel Toma (Dunãrea Cãlãrași), Luis Nițu (CSS Slatina), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid) – atacanți.

GP a învins liderul

Colegii mai mari ai lui Constantin Albu de la Academia GP Craiova au reușit sã învingã liderul Serie a 6-a din Campionatul național U19. În meciul jucat la CSS Slatina, trupa lui Gicã Barbu aflatã pe locul 2 s-a impus scor 3-0, prin reușitele lui Oglice, Toboș și Iliescu. La GP au jucat. Udrea – Iliescu, Dicu, Pãduraru, Nițu – Ștefan, Toboș, Croitoru, Butoi – Tãnase, Oglice. Au mai intrat Manda și Pârvuleasa.