vineri, mai 10, 2024

Calificată deja pentru jocul de baraj, FCU Craiova se respectă și bate FC Argeș

FCU Craiova a câștigat meciul cu FC Argeș, scor 2-1. Oltenii s-au impus, pe teren propriu, într-o partidă fără miză. Ei sunt deja calificați matematic în barajul pentru cupele europene. Acolo vor da piept cu FC Voluntari. Câștigătoarea dintre cele două o să joace împotriva echipei clasate pe locul 3, în play-off.

În partida cu FC Argeș, elevii lui Nicolo Napoli au fost relaxați. Ei nu au avut decât să joace fotbal și să fie cât mai atenți să nu se accidenteze, cu o rundă înainte de baraj. Pentru formația din Bănie a marcat Aurelian Chițu, în minutele 13, respectiv 31. Gazdele au redus din diferență în minutul 58, prin golul lui Zebic.

FC U Craiova (4-2-3-1): Popa- Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas- Achim, Albu- Baeten, Bauza, Ganea- Chițu. Rezerve: Gurău, Ciobanu, Van Durmen, Asamoah, Giovanni, Bahassa, Sidibe, Jibril, Blănuță. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Argeș (4-2-3-1): Straton- Jakolis, Turda, Brendon, Rizzi- Zebic, Biai- Crețu, Calcan, Bertrand- Garita. Rezerve: Micle, Koubemba, Meza Colli, Hanne, Bassong, Jobello, Pîrvu, Dobrosavlevici, Moisie. Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă.