luni, aprilie 29, 2024

Liga a V-a Mehedinți/ Interul (re)trimite Realul pe primul loc

În etapa a XVII-a, AS Dunărea Hinova a pierdut primul loc al clasamentului după eșecul de la Crăguiești.

AS Inter Crăguiești a schimbat liderul în Liga a V-a Mehedinți, după ce a dispus, în etapa a XVII-a, cu 3-2 de Dunărea Hinova. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, prin dubla lui Ion Brăbete (8, 25), iar, la începutul reprizei secunde, oaspeții au redus din diferență, după autogolul lui Dan Stapan (51). Peste doar 4 minute, Constantin Brăbete a refăcut diferența de 2 goluri, iar reușita lui Dorin Șutoi, din minutul 86, a fost insuficientă pentru ca Dunărea Hinova să mai poată obține un rezultat pozitiv. De rezultatul de la Crăguiești a profitat Real Vânju Mare, care a trecut pe primul loc, după ce a dispus cu 6-2 de AS Ghiciulescu Hinova, prin golurile lui Eugen Lătea (9, 16, 53), Ovidiu Căpățână (22,30) și Cristian Dumbravă (75), respectiv George Dăescu (27) și Elvis Vilă (40). Sezonul trecut, Dunărea Hinova a pierdut titlul în ultima etapă, în detrimentul echipei Real Vânju Mare, după ce a fost învinsă cu 3-1, în deplasarea de la Crăguiești.