luni, aprilie 29, 2024

Încă un eșec pe teren propriu

Meciurile din play-off se pare că sunt încă prea mult pentru forța pe care o are în prezent CSU Craiova. În afară de victoria, importantă ce-i drept, cu Viitorul, formația din Bănie nu a mai reușit să câștige niciun meci în această fază.

În preajma Paștelui, echipa lui Mulțescu a mai contabilizat o înfrângere în play-off, sâmbătă, la Pitești, contra campioanei en titre. Astra Giurgiu a dispus de Craiova cu 3-1, după ce a tranșat victoria chiar din prima repriză conducând cu 2-0 pe tabelă. Oaspeții au marcat extrem de rapid, la numai două minute după startul partidei. Ioniță (2) l-a executat pe Calancea din interiorul careului în urma unei pase primite de la Budescu după ce i-a furat” mingea lui Mateiu. La scurt timp, craiovenii au irosit șansa de a egala prin Zlatinski, care a bătut prost un penalti obținut de Băluță în minutul 4. Bulgarul a și fost schimbat de Mulțescu în prima jumătate de oră a partidei cu Gustavo, cel care avea să marcheze singurul gol al Craiovei din acest meci. Băluță a trecut și el pe lângă înscriere în minutul 24, cu o lovitură de cap trimisă la vinclul porții lui Iliev, dar portarul Astrei a prins o zi mare. Formația pregătită de Șumudică și-a mărit avantajul până la pauză prin Buș (35), care a profitat de o greșeală a lui Barthe, francezul suferind aceeași soartă ca a lui Zlatinski și a fost înlocuit la cinci minute de la încasarea golului cu Burlacu. CSU Craiova a redus din diferență în startul reprizei secunde după ce a mai primit o lovitură de la 11 metri la un așa-zis henț al lui Oros. Gustavo (52) a transformat de această dată penaltiul Craiovei. Deși au încercat să revină, gazdele au arătat un joc slab, iar giurgiuvenii și-au securizat victoria în minutul 66 prin Săpunaru, care a înscris și cel de-al treilea gol al Astrei, stabilind scorul final de 3-1 pentru campioană. „Am început bine, am avut câteva faze de poartă, ocazii clare, penalti, și în loc să înscriem noi am primit gol pe greșeli de apărare. E clar că te zdruncină când se întâmplă așa, nu? Am avut jucători fără mare experiență, iar ei au avut jucători cu valoare, care au știut să gestioneze meciul. Noi am ratat în continuare, iar în repriza a doua am reușit să revenim la cârma jocului, am și înscris. Dar am continuat să ratăm ocazii clare. În loc de 2-2 s-a făcut 1-3, după o greșeală personală, o lipsă de marcaj la Barthe. Nu că m-au supărat personal Zlatinski și Barthe ca să-i schimb, m-a supărat evoluția lor. Zlatinski a greșit o mulțime de pase, a fost lent, a pierdut ritmul jocului, nu a verticalizat, ceea ce trebuia să facă. Barthe a făcut niște greșeli… Noi luptam să egalăm și el a greșit de am luat golul doi. Trebuia să știe să gestioneze situația, să păstreze posesia mingii. Foarte bine că s-au supărat, înseamnă că le pasă. Trebuie să-și corijeze jocul“, a declarat Gigi Mulțescu, antrenorul lui CSU Craiova. La acest meci, tehnicianul echipei craiovene nu a mai fost la fel de acid la adresa arbitrajului, considerându-l unul echilibrat, mai ales că la faza celui de-al doilea penalti primit de Craiova decizia a fost una neclară. „Arbitrajul a fost cu bune, cu rele. În prima repriză lucrurile au stat destul de bine, dar în a doua cred că au mai greșit. Cred că trebuia să acorde galbene mai multe. Penaltiul nu-l comentez, nu a fost clar, dar de aici și până la modul cum au fost scandalizați cei de la Astra e cale lungă“, a mai spus antrenorul. Mulțescu a afirmat despre Ivan că se încearcă toate variantele ca acesta să înceapă să înscrie din nou, tânărul atacant intrând într-un impas în ultimele luni. “Am vorbit cu Ivan despre faptul că nu dă randament. I-am schimbat poziția, a jucat vârf în partea dreaptă acum, a vrut să intre acolo. Să aibă un singur adversar, fără marcaj prea strâns. Suntem preocupați de el, dar ce să facem mai mult”.

Mulțescu nu a luat încă o decizie în privința continuării la Craiova

Antrenorul Craiovei a afirmat după înfrângerea cu Astra că i s-a propus prelungirea de către conducerea clubului din Bănie, dar el a ales să se mai gândească pentru că dorește să analizeze anumite aspecte personale. „Deocamdată avem de terminat campionatul și trebuie să-l încheiem cât putem de bine, să luăm cât mai multe puncte, pentru că de altceva nu se mai poate discuta, și să ne concentrăm pe Cupa României. Suntem în semifinale, suntem favoriți în fața Voluntariului, dar trebuie să jucăm. Conducătorii mi-au propus prelungirea contractului. Am și eu niște probleme de sănătate, trebuie să fac niște analize și trebuie să mă gândesc. Anul ăsta am îmbătrânit cu cinci ani. Mai sunt meciurile din campionat, cele din Cupă și când o să fie timp o să decidem împreună. Nu e nicio presiune din partea patronului, nici din partea mea. Am și eu probleme personale, dar sunt și cele ale echipei care sunt prioritare și trebuie să le rezolvăm. Avem un lot subțire numeric și când mai apar și câteva perioade mai slabe ale unor jucători de bază atunci se vede imediat în angrenajul echipei. Am dus greul cu 14-15 jucători. Nu am discutat deocamdată aceste aspecte, rămâne să ne concentrăm pe ce avem de făcut“, a afirmat Mulțescu. CSU Craiova se clasează în acest moment pe locul cinci în play-off, cu 27 de puncte, iar în următoarea etapă va întâlni, la Drobeta Turnu Severin, Dinamo București.

CSU Craiova – Astra Giurgiu 1-3 (0-2)

Au marcat: Gustavo 52 (p.) / Ioniță 2, Buș 35, Săpunaru 66

Stadion: Nicolae Dobrin (Pitești), spectatori: 2.500

CSU: Calancea – Dimitrov, Kelic, Barthe (40 Burlacu), Bancu – Mateiu, Screciu (80 Dumitraș), Zlatinski (29 Gustavo) – Băluță, Ivan, Măzărache.

Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Astra: Iliev – Fabricio, Săpunaru, Oros – Moise (46 Stan), Boubacar (72 Lovin), Seto, Nicoară – Budescu, Ioniță, Buș (82 Florea).

Antrenor: Marius Șumudică

Arbitri: Marcel Bîrsan, Ciprian Danșa, Marius Nicoară. R: Sorin Antonie