luni, aprilie 29, 2024

Liga a 4-a Dolj / 7 goluri și răsturnări de scor la Cârcea

Derbiul etapei trecute la D a fost unul plin de suspans, iar liderul a învins pe final de joc.

Cine s-a deplasat, sâmbăta trecută, pentru a vedea derbiul etapei a 20 din sezonul regulat al Ligii a 4-a Dolj, de la Cârcea, nu a avut ce regreta. Meciul dintre liderul campionatului Viitorul Cârcea și Metropolitan Ișalnița a fost unul foarte spectaculos în care, la fel ca în turul sezonului, s-au marcat multe goluri. Atunci cârcenii s-au impus cu 4-1 la Ișalnița, acum au marcat tot 4 goluri, dar au primit 3. Prima repriză a jocului s-a încheiat la egalitate scor 2-2, dar ocaziile clare de gol le-au avut cei din Ișalnița, care au arătat o altă față față de precedenta întâlnire dintre cele două echipe. Metropolitan a deschis scorul prin căpitanul Cătălin Țenovici, dar a fost egalată după numai un minut de reușita lui Dorul Ignat.

Sosit din curtea CSU, juniorul Ivan a dus echipa oaspete în avantaj, dar la vestiare s-a intrat din nou la egalitate, deoarece Dumitrașcu, cel mai bun jucător de pe teren, l-a învins pe Ciocârlan din interiorul careului, după pasa lui Buciuman. La câteva minute de la reluarea părții secunde mijlocașul la închidere al liderului, Edi Balaban a adus scorul la 3-2, dar Țenovici a marcat din nou către finalul meciului și scorul a devenit 3-3. Cum pe cocheta arenă de la Cârcea tot timpul se marchează multe goluri, cu 6 minute înainte de încheierea jocului același Dumitrașcu a pecetluit soarta jocului.

La Viitorul Cârcea, antrenată de Ionuț Țiclea, au jucat: Dragomir – Vozaru, Trancă, Mirea, Gârbiță – M. Niță, Balaban, Dumitrașcu, D. Ignat – M. Dicu, Buciuman. Au mai evoluat V. Dicu, Pitulice, C. Sârmon și Alămiță. De partea cealaltă antrenorul echipei Metropolitan, Alin Gavrilă a folosit formula: Ciocârlan – Ivan, Goagă, Cebuc, Mateiță – Mitroi, Duculescu, Țucă, Țenovici – Rioșanu, Badea. Au mai intrat. Bouleanu, M. Sgubin,Tănasie și Preda.

Tot în runda a 20-a s-au mai jucat meciurile: Tractorul Cetate – Arena Bulls Preajba 11-0, Progresul Segarcea – Ajax Dobrotești 5-0, Dunărea Calafat – Unirea Leamna 1-0, Recolta Ostroveni – Luceafărul Craiova 5-2, Știința Malu Mare – Știința Danubius Bechet 0-12. Astăzi de la ora 17 este programată o rundă intermediară în care se vor juca partidele: Arena Bulls Preajba – Progresul Segarcea, Știința Danubius Bechet -Ajax Dobrotești, Metropolitan Ișalnița – Recolta Ostroveni, Unirea Leamna-Viitorul Cârcea, Știința Malu Mare – Dunărea Calafat, iar Luceafărul Craiova – Tractorul Cetate nu se dispută.

1. Viitorul Cârcea 20 17 1        2        94-23          52
  2. Metropolitan Ișalnița 20 15 2        3        71-21 47
  3. Tractorul Cetate 20 14      4        2        89-32          46
  4. Progresul Segarcea 20 14      3        3        77-30 45
  5. Danubius Bechet 20 13      3        4        75-27          42
  6. Recolta Ostroveni 20 8        3        9        39-63 27p   -3
  7. Luceafărul Craiova 20 7        1        12      39-55          22
  8. Dunărea Calafat 20 5        2        13      35-64 17