joi, mai 2, 2024

La două puncte de o victorie

Baschetbaliştii craioveni au suferit o nouă înfrângere în campionat, după ce deplasarea de la Dinamo Bucureşti de duminică, din cadrul etapei a XVIII-a, nu a fost una norocoasă. SCM U Craiova rămâne în impas după ce a fost depăşită şi de echipa bucureşteană, una care se află sub ea în clasament, acum la egalitate de puncte. Dinamoviştii s-au impus la doar două puncte diferenţă în faţa craiovenilor, cu scorul de 88 – 86. Echipa gazdă şi-a consemnat un avantaj de cinci puncte la încheierea primului sfert, câştigat de Dinamo cu 23-18, apoi a urmat o revenire solidă a Craiovei, care a adjudecat sfertul doi la 12 puncte diferenţă, 25-13. La revenirea din pauza mare, elevii lui Vuksanovic au reuşti să păstreze ecartul şi după scurgerea sfertului trei, care s-a încheiat la egalitate, 22-22, dar ultimul act le-a fost crucial craiovenilor, care s-au văzut învinşi după ce jucătorii lui Dinamo s-au impus în al patrulea sfert cu 30-21, suficient pentru a obţine toate punctele puse în joc. A 12-a înfrângere pentru formaţia din Bănie, care nu a mai câştigat un meci în campionat de patru etape. Mâine, de la ora 18.00, în Sala Polivalentă din Craiova, echipa masculină de baschet va întâlni U Banca Transilva Cluj, în etapa cu numărul XIX din Liga Naţională.

C.S. DINAMO BUCUREŞTI – S.C.M. „U” CRAIOVA 88-86 (23-18, 13-25, 22-22, 30-21)

S.C.M. „U” CRAIOVA: Taylor (14 p.), Bureau (11 p.), Fraseniuc (6 p.), Burlacu (10 p.), Abrams (16 p.), Hargrove (20 p.), Aktaş (3 p.), Solopa (2 p.), Lee (4 p.), Corneanu.