sâmbătă, aprilie 27, 2024

Două victorii, în aceeaşi zi, pentru craioveni, la final de cantonament

CSU Craiova încheie, astăzi, stagiul de pregătire din Malta, urmând să se întoarcă în ţară pentru a pregăti primul meci din campionat cu FC Voluntari, de pe 4 februarie. Pentru formaţia craioveană, cantonamentul maltez a fost unul excelent din punctul de vedere al rezultatelor obţinute în amicale, bilanţul final al echipei oltene fiind de cinci victorii şi o remiză. Într-adevăr, adversarii întâlniţi nu au fost dintre cei mai buni din lume, dar au fost şi echipe care evoluează în campionate din ţări cu un fotbal bun. Ultimele două rezultate ale craiovenilor în amicale s-au înregistrat, miercuri, când CSU Craiova a disputat două jocuri de pregătire, unul în cursul după-amiezii, iar altul seara. În prima partidă, echipa lui Mulţescu a întâlnit gruparea austriacă RZ Pellets WAC, de care a trecut cu un ferm 4-0, în acest meci evoluând echipa jucătorilor de bază. Autorii golurilor au fost Andrei Ivan, care a reuşit o dublă spre finalul primei reprize, în minutele 38 şi 40, iar mai apoi în repriza secundă Băluţă (62) a majorat diferenţa la 3-0, în timp ce Nuno Rocha (87) a stabilit scorul final cu o lovitură de cap. În acest meci, Gigi Mulţescu a trimis în teren următoarea formulă:  Calancea (79, Vlad) – Dimitrov, Kelic, Acka, Briceag Zlatinski, Mateiu (86, Manea), Băluţă Ivan, Fajic (81, Petre), Rocha. În a doua întâlnire a zilei de miercuri, Craiova a evoluat împotriva lui Zimbru Chişinău. Formaţia olteană s-a impus contra moldovenilor cu scorul de 2-0 graţie reuşitelor lui Bancu şi Gustavo din primul act. În finalul meciului, Măzărache ar fi putut mări proporţiile scorului, dar jucătorul Craiovei a ratat o lovitură de pedeapsă obţinută de Drăghici. Împotriva Chişinăului, în tricourile alb-albastre s-au aflat: Mingote (67, L. Popescu) – Petre, Popov, Screciu, Bîrzan (46, Drăghici) Madson (90, Vlădoiu), Gustavo Manea, Al. Popescu, Bancu Măzărache.