Echipa lui Mulţescu, în faţa ultimului test din Malta

CSU Craiova îşi va încheia, astăzi, seria jocurilor amicale din cantonamentul susţinut în Malta. Formaţia craioveană are programat, astăzi, ultimul test al stagiului de pregătire contra grupării austriece RZ Pellets WAC, care evoluează în prima ligă a Austriei, fiind clasată în acest sezon pe poziţia a şaptea. Echipa condusă de Gigi Mulţescu dispută acest amical după ce în urmă cu trei zile a întâlnit tot într-un meci de pregătire formaţia elveţiană FC Winterthur, ce activează în al doilea eşalon din ţara sa. Craiovenii s-au impus categoric în faţa elveţienilor cu scorul de 4-1, după ce puştiul Markovic a pus formaţia olteană în avantaj încă din minutul 10 al partidei, însă gruparea din Elveţia a revenit rapid în joc egalând în minutul 22. În repriza secundă, CSU Craiova a revenit la conducerea partidei datorită golurilor marcate de Gustavo (60) şi cei doi jucători introduşi în a doua parte a meciului, Fajic (77) şi Petre (84). Formaţia craioveană a câştigat astfel al patrulea amical susţinut în Malta, după succesele înregistrate cu St. Gallen (2-1) şi FC Hibernians (3-1) şi remiza din partida cu Fortuna Dusseldorf (1-1). În jocul de astăzi, CSU va întâlni un adversar care evoluează la un nivel mai superior decât echipa din Țara Cantoanelor cu care şi-a măsurat forţele sâmbăta trecută, şi cum este ultima întâlnire din acest cantonament, antrenorul Mulţescu îşi va putea trage concluzii utile pentru timpul de pregătire care le-a mai rămas până la reînceperea sezonului.

Markovic, suspect de ruptură de ligamente

Stagiul din Malta a adus şi o veste tare neplăcută pentru clubul craiovean. Puştiul minune Jovan Markovic, care reprezenta o soluţie reală pentru atacul Craiovei în a doua parte a sezonului, a suferit o accidentare care l-ar putea ţine pe bară timp de minim şase luni, dacă diagnosticul iniţial se adevereşte a fi cel corect şi după analizele pe care jucătorul le-a efectuat, ieri, la medicii din Bucureşti. Juniorul echipei craiovene se pare că ar fi suferit o ruptură de ligamente încrucişate în urma unei aterizări după o săritură la cap. Oficialii CSU Craiova au transmis că vor reveni cu informaţii despre starea lui Markovic imediat cum vor primi un verdict clar din partea doctorilor care îl au sub supraveghere în acest moment.