vineri, mai 3, 2024

Vâlcenii, o nouă remiză cu 1-1

Divizionara B olteană CSM Râmnicu Vâlcea a obţinut, la Arad, a doua remiză consecutivă cu acelaşi scor: 1-1. În meciul de pe stadionul “Motorul”, cu echipa UTA Bâtrăna Doamnă, vâlcenii au fost conduşi încă din minutul 25, marcator fiind Rus. Acesta a înscris cu un șut din interiorul careului după ce a ridicat mingea peste Pârvulescu. În repriza secundă atacantul CSM-ului, Staicu a trimis în minutul 75 mingea în poarta goală după ce l-a driblat pe portarul Miron, în urma unei ezitări a defensivei arădene. La finele jocului tehnicianul vâlcean Alexandru Pelici a afirmat: “Am știut că ne va aștepta o partidă grea, chiar dacă adversarii noștri sunt proaspăt promovați în liga a doua. Am jucat mai curajos după pauză și acest lucru s-a concretizat cu un gol egalizator mult așteptat”. La CSM au jucat: Fildan – Vasile, Pârvulescu, Cucui (46 Ludușan), Tomozei – Dumitraș, Stoica , Piscanu, Georgescu (46 Geantă) – Firțulescu, Staicu (76 A. Voinea). Gazdele, antrenate de Roland Nagy, i-au avut în teren pe: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Copil, Chindriș, Jorza (79 Sz. Szekely), Hlistei (55 Strătilă) – Curtuiuș, C. Rus (72 Man). “Cele 120 de minute jucate marți în Cupă s-au repercutat asupra jucătorilor. Și așa puteam câștiga această partidă, dar au apărut niște probleme în relațiile de joc și ne-am trezit egalați spre final”, a declarat antrenorul arădenilor Roland Nagy. Trebuie spus că în al doilea minut de prelungire oaspeţii au primit cartonaş roşu, Ionuţ Stoica fiind eliminat după o intrare dură la Strătilă. CSM Râmnicu Vâlcea va juca următoarea partidă pe propriul teren, contragrupării Unirea Târlungeni. (C.I.)