vineri, mai 3, 2024

Filiaşi a spart gheaţa pe teren propriu

Formaţia din Filiaşi trece printr-o pasă bună în ultimele etape. Neînvinsă de cinci runde, trupa antrenată de Gigi Ciurea a bifat al şaselea meci de invincibilitate. Mai mult, aceştia au reuşit şi a doua victorie din sezon, prima pe teren propriu.
Sâmbătă, întâlnind ultima clasată a seriei, CS Ineu, într-o partidă ce a contat pentru etapa VIII-a, CSO Filiaşi a adus un sfârşit de săptămână plăcut pentru localnicii microbişti. Cu o primă repriză dominată în tuşe groase, elevii lui Ciurea au făcut spectacol în faţa propriilor spectatori, iar după primele 45 de minute tabela a indicat un scor de forfait.

Celea(4), Hrelea(35) şi Băla(40) şi-au trecut numele pe lista marcatorilor, în timp ce oaspeţii au mai redus din diferenţă în a doua repriză, marcând golul de onoare prin Capătă(61), pe fondul unei dezechilibrări valorice în echipa lui Ciurea, ca urmarea a accidentări jucătorilor Lupu şi Hrelea.
Drumul pe care îl urmează cea mai bună echipă doljeană din acest sezon al Ligii a III-a pare unul promiţător, iar dacă o vor ţine pe aceeaşi linie, filieşenii pot avansa într-o poziţie mai mult decât confortabilă în clasament. Despre victoria obţinută sâmbătă, tehnicianul grupării, Gigi Ciurea, a declarat că este o izbândă pe deplin meritată, muncită, în urma unui joc în care elevii săi au fost vioara întâi.

O victorie pe care am meritat-o pe deplin din prisma jocului, băieţii au muncit pe teren, s-a văzut acest lucru şi nu cred că există cineva care să infirme faptul că am fost echipa mai bună. Au fost două reprize diferite, o primă parte în totalite a noastră, am avut 3-0 şi un penalti ratat, a doua repriză în care adversarii au mişcat mai mult,  după accidentarea lui Lupu şi Hrelea. Este bine pentru noi în primul rând că am câştigat, este al şaselea meci în care nu am cunoscut înfrângerea, suntem în grafic.
A declarat Gigi Ciurea, antrenorul CSO Filiaşi

Tehnicianul a folosit în întâlnirea cu CS Ineu următoarea formulă: Lascu – Celea, Vulpe, Lupu, Neacşu – Pais, Ştoiu, Hrelea, Dumitraşcu, Bălă, Buciuman. Au mai intrat: Ianâcu, Ogaru, Răducanu, Cruşoveanu. În aceeaşi serie, ACSV Municipal a luat o pauză în etapa din acest weekend, fiind programată împotriva echipei ce s-a retras înainte de startul campionatului.
CS Podari, formaţia doljeană din seria a III-a, a suferit o înfrângere dureroasă la Astra II. După ce o etapă în urmă reuşiseră să obţină prima victorie şi să mai destindă atmosfera din vestiar, podărenii se află din nou într-o postură stânjenitoare.

Vineri, în cursul rundei a VIII-a, trupa lui Luţă a fost răpusă dureros la Ploieşti de către o echipă modestă. Astra II a înscris de patru ori în poarta doljenilor, într-o singură repriză, cea secundă. Unul dintre goluri a fost o reprezentaţie de „curtea şcolii” din partea defensivei podărene, după ce portarul Nedelcovici a respins mingea în spatele fundaşului Cristi Preda, iar balonul a ricoşat mai departe în plasa porţii.
Cu această înfrângere, CS Podari a fost repusă în posesia „lanternei”, având un viitor sumbru în faţă. Ionel Luţă a aliniat următorul prim „11” în jocul de la Ploieşti:  Nedelcovici – Stoian, Cr. Preda, Dreşcă, Ciocioană – Ciocârlă, Dragomir, Săceanu, Răduţ – D. Preda, C. Niculescu. Au mai intrat: Dina şi Orban.

8. Vulturii Lugoj    7    3    1    3    4-7    10
9. Minerul Mehedinţi    8    2    2    4    5-8    8
10. CS Minerul Motru    7    1    2    4    9-12    5
11. ACS Viit. Mun. Craiova    7    0    3    4    3-9    3
12. Ştiinţa Turceni    7    0    3    4    3-11    3
13. CS Ineu    7    1    0    6    3-20    3