marți, aprilie 30, 2024

Se cunosc semifinalistele, la Mehedinți

Sferturile de finală ale Cupei României la Fotbal – faza județeană Mehedinți au stabilit cele patru echipe rămase în cursa pentru câștigarea trofeului.

Scorul sferturilor l-a izbutit Inter Salcia, care s-a impus cu 8-2 în deplasarea de la Avântul Bistrița, prin golurile lui Vlad Ionică-Dobre (28, 79), Liviu Ștefan (44, 63, 67, 88) și Sorin Tomescu (77, 85), respectiv Marius Doană (25) și Alin Dăescu (49). Deținătoarea trofeului, CS Strehaia a dispus, pe stadionul din comuna Șișești, cu scorul de 3-0 de AS Noapteșa, prin golurile lui Gheorghe Simulescu (49), Costel Pontu (55) și Mădălin Lăcustă (79), în timp ce Recolta Dănceu a câștigat cu 2-0 la Cerneți. Mihai Pavel a marcat pentru oaspeți, în minutele 81 și 90. În cel de-al patrulea joc, AS Turnu Severin a învins AS Obârșia de Câmp, scor 2-1, prin reușitele lui Adrian Mangu (69, 79), respectiv Valentin Fornea (15).

Semifinalele vor avea loc în luna iunie, după încheierea campionatului. Returul Ligii a 4-a se reia la sfârșitul acestei săptămâni. În derby-ul primei etape, se vor întâlni, duminică, de la ora 11, Viitorul Șimian și Recolta Dănceu. CS Strehaia va juca, sâmbătă, de la ora 15, pe Stadionul Schela-Ștrand, cu AS Turnu Severin. Și Liga a 5-a își reia activitatea, iar duminică este programată etapa a 14-a. Seria a rămas cu 12 echipe, după ce Voința Vrata s-a retras din campionat.

Cupa României, Sferturile de finală:

Pandurii Cerneți – Recolta Dănceu 0-2 (0-0)

AS Turnu Severin – AS Obârșia de Câmp 2-1 (0-1)

AS Noapteșa – CS Strehaia 0-3 (0-0)

Avântul Bistrița – Inter Salcia 2-8 (1-2)

12. Prunișor 11 1 1 9 28-50 4

*Voința Vrata s-a retras din campionat în etapa a 11-a și toate rezultatele i-au fost anulate