miercuri, mai 8, 2024

Încă o medalie pentru SCM Craiova. Ștefan Sandu este campion mondial la kempo

Sportivul legitimat la SCM Craiova, Ștefan Sandu, a devenit campion mondial la kempo. El a învins adversari foarte puternici pe parcursul competiției, iar în finală, acesta a câștigat cu un scor zdrobitor de 5-0. Competiția a avut loc în Antalya, unde sportivii din Bănie au obținut și anul trecut rezultate importante.

În 2023, sportivii de la SCM Universitatea Craiova au fost prezenti, pentru prima data, la Campionatele Europene de Kempo. Atunci, Ionut Iancu „Tancul” si Cristian Sandu au confirmat la această competiție, revenind la Craiova cu mai multe titluri.

Full Kempo, argint la Euro-Asia și aurul la Europa au fost aduse de Tănculețul Olteniei, Ionuț Iancu și o medalie de aur la aceeași probă a fost obținută de Sandu Stefan Cristian. El a fost și campion la proba de semicontact, iar Ionuț Iancu a devenit campion european la submission!