duminică, mai 19, 2024

FCU Craiova a scos un punct pe Arena Națională

Puncte împărțite în meciul care a început în iulie și s-a încheiat în august. Urmează derby-ul dintre FCU și CSU Craiova.

Echipa lui Marius Croitoru este, fără îndoială, surpriza plăcută a începutului de stagiune. După victoria contra campioanei României, CFR Cluj, scor 3-1, alb-albaștrii au plecat neînvinși din fieful FCSB. Oltenii au făcut o primă repriză fantastică, în care s-au jucat cu ocaziile. Baeten, Bauza, în două rânduri, și Compagno au avut cele mai mari șanse ale primei reprize, pe fondul unui joc ofensiv încântător. De partea cealaltă, gazdele au ripostat pe final, când Coman a nimerit transversala.

În partea secundă s-au marcat și golurile, chiar în startul acesteia. Fecesebiștii au deschis scorul, prin fundașul Tamm, intrat la pauză, care a marcat la prima atingere a mingii. Oltenii s-au aruncat peste adversar, Duarte a fost faultat în careu de Dawa, iar după 5 minute în care a analizat faza la sistemul VAR, centralul Cojocaru a dictat penalty, transformat de Compagno. Oltenii puteau să plece învinși de pe Arena Națională, în prelungiri, când Coman a nimerit a doua oară bara.

Bilete pentru derby-ul FCU – CSU
Într-un comunicat, clubul FCU Craiova a anunțat că a pus deja în vânzare bilete pentru derby-ul Olteniei: „Fotbal Club Universitatea 1948 pune în vânzare bilete pentru partida cu CSU, din data de 7 august, ora 21:30.
Acestea pot fi achiziționate online de pe Eventim, de la Magazinul Oficial al Clubului și de la casa de bilete.
7 august, între orele 10-21:30
De asemenea, prețul unei loje pe meci este de 2.000 RON iar aceasta poate fi achiziționată de cel mult 10 persoane.
Persoanele interesate de achiziția biletelor în Peluza Nord sunt rugate să ia legătura cu clubul oaspete.
Iubitorii de fotbal nu au nicio restricție în ceea ce privește achiziționarea de bilete pentru această partidă”.

FCSB – FCU Craiova 1-1 (0-0)
A marcat: Tamm 47 / Compagno 58
Stadion: „Arena Națională”, spectatori: 15.167
FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Dawa, Bouhenna (46 Tamm), Radunovic – Ad. Șut, Oaidă – Cordea, Olaru (88 Mamut), Fl. Coman – I. Stoica (68 Ov. Popescu). Antrenor: Nicolae Dică.
FCU Craiova: R. Popa – Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Achim (73 Marquet), Asamoah – Baeten (74 Chițu), Bauza (90 R. Grigore), Van Durmen (82 Enache) – Compagno. Antrenor: Marius Croitoru.
Stadion: Arena Națională, București.
Arbitru: Adrian Cojocaru / Asistenți: Sebastian Gheorghe, Adrian Vornicu.
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Imre-Laszlo Bucși