vineri, mai 3, 2024

Stejarii, învinși la Lisabona, de Portugalia

În etapa a doua din cadrul Rugby Europe Championship, la Caldas da Rainha, Stejarii au fos învinși de Portugalia cu rezultatul de 22-11, după un joc controlat în cea mai mare parte a timpului de joc de gazdele care la pauză aveau un avantaj de 17-6.

Începtul de partidă a aparținut echipei noastre care a pus presiune cu înaintarea pe defensiva portughezilor, ceea ce a dus la obținerea a două lovituri de pedeapsă concretizate în puncte de Florin Vlaicu. Astfel în minutul 11, Stejarii conduceau cu 6-0. Replica lusitanilor nu s-a lăsat așteptată și Manuel Cardoso i-a pasat lui Dany Antunes, autorul primei încercări a partidei.

Același Dany Antunes a transformat și în minutul 13, Portugalia a preluat conducerea cu 7-6. În continuare s-a jucat cu precădere între cele două linii de 22, gazdele având mai mult posesia, remarcați fiind Manuel Cardoso, Rodrigo Marta și Joao Lima. Cu zece minute înainte de pauză portughezii au obținut o penalitate, ratată de Dany Antunes, cel care, însă, în minutul 33 avea să marcheze un nou eseu.

Și acest eseu a fost transformat de aripa lusitanilor, care până la finalul primei reprize au mai avut o acțiune prin Rodrigo Marta și Tomas Appleton, cel care a marcat din nou fiind același Dany Antunes dintr-o lovitură de pedeapsă prin care a stabilit scorul după 40 de minute, 17-6 în favoarea Portugaliei.

După pauză, Stejarii au încercat să revină în joc, Marius Simionescu fiind blocat după o acțiune pe partea dreaptă, apoi în ciuda insistenței înaintării Stejarilor, portughezii au recuperat balonul și au inițiat un contraatac periculos prin Rodrigo Marta, placat însă la timp de Ionuț Dumitru. Ecartul s-a mărit în minutul 55, când Mike Tadjer a finalizat un mol al gazdelor și scorul devenise 22-6.

Au urmat momente de joc mai bune din partea Stejarilor care au împins defensiva adversă la un metru de linia propriului teren de țintă, greșelile repetate ducând la un cartonaș galben văzut de Duarte Azevedo. Stejarii au continuat să aibă posesia și o fază care a curs pe traseul Florin Surugiu-Florin Vlaicu-Johan Van Heerden s-a finalizat cu eseul lui Marius Simionescu.

Următoarea partidă a Stejarilor va avea loc pe 22 februarie, la Botoșani, în compania Spaniei.

Portugalia-România 22-11 (17-6)