sâmbătă, aprilie 27, 2024

Inter, lider detașat

În ultima etapă a turului, Inter Crăguiești a dispus cu 4-3 de campioana en-titre Știința Broșteni, victorie prin care și-a consolidat primul loc al clasamentului

Profitând și de eșecul urmăritoarelor Real Vânători și Viitorul Florești, Inter Crăguiești s-a distanțat la 8 puncte de ocupanta locului secund. În ultima etapă a turului, liderul a dispus cu 4-3 de Știința Broșteni. Oaspeții au condus cu 2-1 la pauză, prin golurile lui Ovidiu Zâmța (25) și Ionuț Turcu (43). Gazdele deschiseseră scorul, în minutul 10, prin Marius Brăbete, iar în repriza secundă au revenit în avantaj, după reușitele lui Gabriel Iosu (49), Marinel Rădulescu (55) și Dan Stapan (62). Ultimul cuvânt al partidei l-a avut Sebastian Cojocaru, de la Broșteni, care a redus din diferență în minutul 84. În  clasamentul marcatorilor, lider e Ion Dinișoara, de la Voința Oprișor, cu 12 goluri, urmat de Adrian Mica (Coșuștea Căzănești) și Ovidiu Zimța (Știința Broșteni), ambii cu câte 10 reușite. Zâmța a fost însă eliminat, în minutul 55 al partidei de la Crăguiești, pentru bruscarea arbitrului, și va rata o bună parte a returului.