vineri, mai 17, 2024

Stejarii înving Portugalia și se mențin în elita REIC

Pe Arena Zimbrilor din Baia Mare, Stejarii au întâlnit Portugalia în partida de baraj pentru menținerea în elita Rugby Europe International Championship, echipa noastră impunându-se cu rezultatul de 36-6 după un joc controlat cu autoritate din primul până în ultimul minut, care a rezultat marcarea a șase eseuri fără vreunul primit.

Încă din startul partidei Stejarii s-au instalat în jumătatea de teren a Portugaliei și după nici zece minute tabela de marcaj indica rezultatul de 12-0. Ionuț Dumitru a deschis scorul în urma unei acțiuni purtate la mână, pentru ca tot el să înscrie și al doilea eseu al echipei noastre urmărind atent un balon de urmărire trimis de Florin Surugiu. Una dintre încercări a fost transformată de Ionel Melinte.

În minutul 12 lusitanii au redus diferența prin dropgolul reușit de Jorge Abecasis, dar imediat a venit replica echipei noastre și Ionel Melinte a marcat primul eseu personal chiar la debutul în tricoul Stejarilor, o încercare venită după o presiune constantă asupra defensivei portughezilor. Același Ionel Melinte a ratat transformarea însă scorul devenea 17-3.

Cu trei eseuri după nici 20 de minute scurse, ritmul de joc a mai scăzut însă inițiativa a rămas tot de partea Stejarilor, practic adversarii noștri neavând nici o oportunitate de a marca, până la pauză Cătălin Fercu reușind să mai bată o dată defensiva Portugaliei, iar la cabine România a intrat cu un avantaj de 22-3.

Repriza secundă a debutat cu o lovitură de pedeapsă concretizată în puncte de Nuno Guedes, dar echipa noastră a beneficiat apoi de o penalitate jucată în margine la cinci metri de terenul de țintă advers, Mihai Macovei a recuperat balonul din repunere și Andre Gorin a marcat sub butul lusitanilor, un eseu transformat de un alt debutant, Daniel Plai.

Rezultatul final a fost stabilit după ce și cel de-al treilea jucător aflat la prima selecție pentru Stejari și-a trecut numele pe lista marcatorilor, Vlăduț Zaharia, încercarea aripii noastre fiind transformată de Daniel Plai. Până la final, Tangimana Fonovai a mai avut o ocazie de a mări ecartul, acțiunea acestuia însă a fost blocată in extremis de apărarea adversă.

Stejarii au obținut o victorie importantă care ne menține în elita Rugby Europe International Championship, după acest succes echipa noastră urmând să întâlnească Statele Unite și Uruguay în două partide test care vor avea loc la București.

Baraj REIC: România-Portugalia 36-6 (22-3)

Arena Zimbrilor, Baia Mare

Arbitri: Ian Tempest-Hamish Smales, Wayne Falla (toți din Anglia)

Au marcat: I. Dumitru – 2e, Melinte – e, tr, Fercu – e, Gorin – e, Zaharia – e, Plai – 2 tr, respectiv Abesasis – dg, Guedes – lp.

România: Constantin Pristăviță (CSM Știința Baia Mare), 2. Eugen Căpățână (Timișoara Saracens), 3. Alexandru Țăruș (Sale Sharks), 4. Marius Antonescu (Colomiers), 5. Adrian Motoc (Agen), 6. Mihai Macovei (Colomiers), 7. Valentin Ursache (Oyonnax), 8. Andre Gorin/Andrei Gorcioaia (RC Massy), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Ionuț Dumitru (CSA Steaua), 12. Fonovai Tangimana (CSM București), 13. Cătălin Fercu (Timișoara Saracens), 14. Vlăduț Zaharia (Timișoara Saracens), 15. Ionel Melinte (CSA Steaua).

Rezerve: 16. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Romains), 18. Alexandru Gordaș (CSM București), 19. Johan Van Heerden (Perpignan), 20. Adrian Ion (CSM București), 21. Valentin Calafeteanu (CSM București), 22. Vlăduț Popa (Timișoara Saracens), 23. Florin Vlaicu (CSM București).

Portugalia: 1. Jose Lupi, 2. Nuno Mascarenhas, 3. Diogo Ferreira, 4. Cunha Salvador, 5. Jose Alte, 6. Salvador Santos, 7. David Carvalho, 8. Francisco Sousa, 9. Joao Belo, 10. Jorge Abecasis, 11. Pedro Silveiro, 12. Tomas Appleton, 13. Vasco Ribeiro, 14. Rodrigo Freudhental, 15. Nuno Guedes

Rezerve: 16. Jose Sarmento, 17. Joao Melo, 18. Jose Roque, 19. Rui Branco, 20. Francisco Vieira, 21. Antonio Vidinha, 22. Rodrigo Marta, 23. Francisco Bruno.

sursa: frr.ro