sâmbătă, aprilie 27, 2024

Severinul a spart gheața

Singura echipă care reprezintă Severinul în campionatul județean de fotbal a învins
Inter Salcia și a bifat prima victorie stagională.

De 6 etape a avut nevoie nou-înființata AS Turnu Severin ca să obțină primul succes în
Liga a IV-a Mehedinți. Pe Stadionul Termo, echipa antrenată de Dorian Vasilică a dispus
cu 2-0 de Inter Salcia, prin golurile marcate, încă din prima repriză, de Răzvan Doman (9)
(foto) și Cristinel Baciu (34 – pen). După acest prim succes, severinenii au urcat pe 8 în
clasament, cu 6 puncte. Runda a VI-a a adus și prima victorie pentru Viitorul Cujmir, care
a trecut, tot cu scorul de 2-0, de AS Obârșia de Câmp.

Remiză în derby-ul de la Dănceu
În cele 2 derby-uri ale etapei, Pandurii Cerneți a învins CS Strehaia cu 2-0, prin reușitele
lui Marius Barasab (30) și Horia Vătuiu (61), iar partida Recolta Dănceu – Viitorul Șimian
s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Lucian Brucă (1-0), iar
Mitel Ionescu a stabilit rezultatul final, în minutul 50. Astfel, Viitorul Șimian a fost egalată
în fruntea clasamentului, de Pandurii Cerneți. Podiumul este completat de Recolta Dănceu,
care are 3 puncte în minus față de primele 2 clasate. CS Strehaia a picat pe 4 în ierarhia