luni, aprilie 29, 2024

CSO Filiași, peste FCU Craiova!

Cu Mugur Gușatu la timonă, CSO Filiași a ajuns cea mai bine clasată echipă doljeană din C3.

Două victorii din tot atâtea posibile pentru Mugur Gușatu de când a preluat de la Silviu Lung senior cârma echipei CSO Filiași. La început de weekend, gruparea din nord-vestul Doljului s-a impus cu 2-0 în fața satelitului lui Hermannstadt și a urcat de pe locul 9 pe 5 în clasamentul seriei C3. CSO Filiași a arătat astfel: Bobonete – Șchiopu, R. Vulpe, A. Lupu, Tereche – Gheorghișor (60 Albăstroiu), Unguru (73 Negrescu), Dănuț Stancu, Creți – Ghighilicea, Cătălin Dinu (69 Cocină; 79 Borhot). Antrenor: Mugur Gușatu.

Obișnuită cu victoriile pe linie din județeană, FCU Craiova a înregistrat un nou semi-eșec: 1-1 pe terenul celor de la Turris Turnu Măgurele. Craiovenii au condus încă din minutul 4, dar au fost egalați din penalty cu 5 minute înainte de final, după ce gazdele au controlat tot jocul, în căutarea egalării. Cu doar 2 victorii în 5 etape, Ciucă, Dina și ai săi sunt pe 9 în C3. Interimarul Filip a trimis în teren pe Chindriș – Dănănae, Avram, Ciucă, Negru – Armășelu, Perez – Raicea, Mihai Dina, Zimța – Bălan. Pe parcursul meciului au mai intrat Sabin Lupu, Covari, Surugiu și Florin Costea.

Satelitul CSU Craiova a remizat pe Extensiv, 2-2 în compania celor de la Sporting Roșiori. Markovic și Rossi au marcat pentru punct. Speranțele oltenilor au arătat astfel: Dică – Borța, Ion, Puțaru, Bogdan – Țegle, Rossi, Vulpe – Vali Constantin, Markovic, Trancă. Au mai jucat Constantinescu, Nițu, Dinu, Ciutică.