Dinamo București – CSU Craiova 2-2 (1-1)

Marcatori: Nemec (45+1), Popa (85)/Gustavo (22, pen.), Bărbuț (55)

Dinamo: Brănescu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Nica – Mahlangu, Monroy (’59, D. Popa) – Hanca (’64, V. Olteanu), Nistor, Pesic (74, Moldoveanu) – Nemec. Antrenor: Vasile Miriuţă.

CSU Craiova: Calancea – Screciu, Ferreira, Briceag (’87, Burlacu) – Martic, Zlatinski (’83, Bic), Mateiu, Bancu – Bărbuţ (’72, R. Popa), Mitriţă, Gustavo. Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Monroy ’36, Nedelcearu ’57 / Bărbuț ’51, Bancu ’61.

Au arbitrat: Ovidiu Hațegan – Octavian Șovre, Sebastian Eugen Gheorghe; Iulian Dima.

Observatori: Nicolae Grigorescu, Constantin Stănescu.

Craiovenii au fost aproape să câștige în derbiul cu Dinamo București, care s-a jucat duminică seara pe stadionul Ștefan Cel Mare din București, contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii I. CSU Craiova a remizat însă în primul meci oficial din acest an, scor 2-2, după ce a condus în două rânduri, cu 1-0 și 2-1, dar alb-roșii au revenit de fiecare dată. Echipa lui Mangia a pus presiune asupra porții dinamoviste încă de la începutul jocului, iar ocaziile s-au concretizat abia în minutul 22, când Mitriță a fost faultat în careul gazdelor și alb-albaștrii au primit o lovitură de pedeapsă. Brazilianul Gustavo (22) a transformat fără emoție și i-a trecut pe craioveni la conducere pe tabelă. Deși Dinamo nu a amenințat serios poarta craioveană în prima repriză, a reușit totuși să egaleze prin Nemec (45+1) cu puțin timp înainte de pauză după ce Calancea a degajat greșit o minge și gazdele s-au lansat pe contraatac.

După reluare, cursul jocului a continuat în aceeași direcție, cu formația olteană încercând să construiască în apropierea porții dinamoviste, iar cu echipa gazdă care căuta replica, dar nu găsea traseele potrivite, asta până în finalul meciului. Doar zece minute au trecut din a doua parte a meciului până ca Bărbuț (55) să îi repună pe craioveni în avantaj cu un șut de la marginea careului, după o acțiune superbă între Mitriță – Bancu – Gustavo, cel din urmă sărind peste minge perfect pentru execuția lui Bărbuț. Același jucător al CSU a trecut pe lângă majorarea scorului la numai trei minute, trimițând pe lângă poarta goală din zece metri. Spectacolul nu a lipsit din acest derbi, ambele echipe reușind să își creeze faze de poartă mai pe tot parcursul partidei.

Ratările au anihilat” iarăși gruparea craioveană, care se putea distanța lejer pe tabelă în urma ocaziilor avute. Însă, contrar evoluției ostilităților, Dinamo a egalat din nou în finalul meciului prin Daniel Popa (85), care a fost găsit perfect în careul craiovean de o pasă a lui Moldoveanu. În prelungiri, gazdele au fost aproape de a înscrie și al treilea gol, dar șutul lui Nistor de la 20 de metri a șters bara din stânga porții lui Calancea. Derbiul dintre Dinamo și CSU s-a încheiat astfel cu o remiză, scor 2-2.

Am făcut un meci foarte bun, cu câteva greșeli. Cea mai mare greșeală a fost că nu am reușit să închidem jocul atunci când am avut ocazia. Ne așteptam la o ripostă bună, a fost și un teren dificil, care nu ne-a avantajat, jocul nostru fiind unul combinativ, în timp ce ei practică un fotbal bazat pe mingi lungi și i-a avantajat. Nu știu dacă Dinamo va fi în play-off, nu-i cunosc programul, dar știu că în play-off trebuie să ajungă cele șase echipe care merită. După cum știți eu nu comentez arbitrajul, vă las pe voi să faceți asta. Nu mă gândesc la titlu, ci la meciul cu Sepsi. Așa cum am spus și în conferința de dinanintea acestui meci, pentru titlu se luptă cele două echipe clasate pe primele două locuri. Noi ne vedem de drum și tragem linie la final“, a declarat antrenorul lui CSU Craiova, Devis Mangia.

Bărbuț, între extaz și agonie

Jucătorul Craiovei, Cristi Bărbuț, a trecut de la o stare la alta în numai trei minute în partida cu Dinamo. După ce a marcat golul de 2-1, Bărbuț a ratat o ocazie imensă care le putea asigura o victorie craiovenilor în Groapă.

Sunt supărat, chiar dacă am marcat. Trebuia să înscriu și atunci, cu poarta goală, și să închei jocul. M-am grăbit puțin, a venit o minge respinsă, dar trebuia să înscriu. Nu ne-am relaxat spre final. Dacă noi făceam 3-1, după trei ocazii clare, nu cred că ei mai puteau spera la un punct. Dinamo este o echipă bună și ar fi frumos play-off-ul cu ei, dar noi ne concentrăm pe meciurile noastre. Nu ne gândim la titlu. Știm cine și l-a propus, noi intrăm pe teren doar să facem puncte“, a afirmat Cristi Bărbuț.

Mitriță: Nu am știut să ținem de rezultat”

Alex Mitriță consideră că motivul pentru care echipa sa nu a câștigat întâlnirea de pe terenul lui Dinamo este gestionarea slabă a avantajului și lipsa eficienței la ocaziile mari care puteau majora scorul în favoarea lor.

Nu am știut să ținem de rezultat și am mai avut la 2-1 o ocazie, iar dacă înscriam alta era soarta partidei. Am întâlnit o echipă foarte bună, s-au apărat bine, pe un teren foarte greu. Asta este, mergem la Craiova și trebuie să pregătim bine meciul cu Sepsi și să-l câștigăm. Vă dați seama că Mister (Devis Mangia – n.r.) e supărat, am avut meciul în mână de două ori, dar nu am reușit să câștigăm. Nu vrem să ne gândim la titlu, îi lăsăm pe alții să vorbească, așa cum a fost un jucător de la FCSB, care a spus că noi doar încurcăm. Noi ne facem treaba pe teren și vom vedea la final unde ne clasăm și dacă vom putea să câștigăm un trofeu“, a spus Mitriță.

Duminica viitoare CSU Craiova va primi vizita unui adversar mult mai slab, Sepsi OSK Sf. Gheorghe.