sâmbătă, mai 4, 2024

Egal neașteptat la Bistrița

Se pare că oboseala acumulată în urma meciurilor jucate din trei în trei zile se imprimă în evoluția jucătoarelor lui Bogdan Burcea. Handbalistele de la SCM Craiova au remizat în deplasarea de la CSM Bistrița, scor 28-28, în partida care a avut loc miercuri seara. Gazdele au condus chiar la pauză cu 15-12, dar craiovencele au reușit să revină în repriza secundă pentru a scoate măcar un punct din voiajul de la Bistrița. Formația olteană a folosit următoarea formulă: Dumanska, Stanciu – Florianu (7 g.), Nikolic (1 g.), Elisei (12 g.), Klikovac, Pricopi (3 g.), Șelaru, Țicu (1 g.), Vizitiu (3 g.), Rădoi (1 g.), Tudor, Trifunovic, T. Popescu. Chiar dacă nu a reușit să câștige, echipa craioveană își păstrează locul trei din clasament, cu 30 de puncte.

Urmează revanșa cu Brest ?

Craiovencele luptă pe două fronturi importante în acest sezon, atât în campionat cât și în Cupa EHF, unde a ajuns în grupe. Până acum, SCM Craiova a adunat patru puncte în grupa A, clasându-se pe locul doi la egalitate cu Kuban Krasnodar. Sâmbătă, de la ora 18.00, fetele lui Bogdan Burcea vor reîntâlni cea mai bună echipă a grupei, formația franceză Brest Bretagne, dar acum vor evolua pe teren propriu, la Craiova, în Sala Polivalentă. Handbalistele craiovene s-au ținut bine în meciul tur din Franța, pe care l-au pierdut doar la trei goluri diferență, scor 25-22, iar cu avantajul moral al terenului propriu ar putea fi în stare de o revanșă în fața franțuzoaicelor, care să le mărească șansele la o calificare mai departe.