Au luat toate punctele de la Ovidiu

Craiova a acumulat a treia victorie consecutivă în Liga I, după ce, duminică seara, s-a impus pe terenul campioanei Viitorul Constanța, la Ovidiu, cu scorul de 2-0, într-un meci ce a contat pentru etapa a VII-a.

Formația lui Mangia s-a dovedit mai eficientă de această dată, iar din puținele ocazii avute a reușit să înscrie de două ori și să câștige toate punctele puse în joc. Autorul celor două goluri craiovene a fost Alex Mitriță, fost jucător al Viitorului. Acesta a marcat prima dată în minutul 27 când a profitat de o greșeală a lui Florinel Coman și a preluat în careu învingâdu-l pe Râmniceanu cu un șut la colțul lung. Elevii lui Hagi au fost aproape de a egala șase minute mai târziu prin Țucudean, dar acesta a lovit prost mingea dintr-o poziție favorabilă în fața lui Calancea.

Astfel, la pauză, craiovenii au intrat în avantaj, iar în repriza secundă au reușit să îl majoreze. După o serie de ocazii ale constănțenilor Țucudean și Coman stopate însă de niște intervenții excelente ale lui Calancea, care au ținut-o practic pe Craiova la conducerea meciului, a sosit și al doilea gol pentru echipa olteană prin același Mitriță (71), care a reușit dubla. Alex a trimis din interiorul careului peste portarul Râmniceanu ieșit la întâmpinarea, după o pasă frumoasă a lui Tiago Ferreira peste apărarea gazdelor. Meciul s-a încheiat cu victoria lui CSU Craiova cu 2-0, succes care le aduce 15 puncte în total în clasament și prezența pe locul secund, înainte de partida dintre Botoșani și Chiajna, care a avut loc luni seara după închiderea ediției.

Sunt încântat pentru băieți, pentru că era o partidă foarte important pentru noi. Trebuia să confirmăm faptul că cele două victorii avute până acum nu au fost întâmplătoare. Ne gândim doar la meciul cu Gaz Metan de vineri, un alt joc dificil. Nu știu dacă va intra Băluță, s-a antrenat săptămâna această, dar înaintea meciului nu era sută la sută și de aceea nu l-am forțat. Am fost norocos în ceea ce privește previziunile și îl felicit pe Mitriță pentru cele două goluri, dar și pe coechipierii care l-au pus în situația de a marca“, a delarat Devis Mangia, antrenorul formației craiovene.

În următoarea etapă, CSU Craiova va evolua vineri pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș.

Mitriță: Mă bucur pentru victorie

Marcatorul dublei din partida cu Viitorul Constanța, Alex Mitriță, a declarat, după meci, că este fericit de cele trei puncte obținute și că antrenorul Mangia i-a spus înainte de joc că va marca de două ori.

Mă bucur pentru victorie. N-am de ce să plâng… Și dacă eram la Viitorul și marcam era exact același lucru. În semn de respect pentru fosta echipă, pentru colegi, pentru domnul Hagi, care m-a ajutat în carieră, nu m-am bucurat la goluri. Ce am lucrat în antrenamente am făcut pe teren. În Italia, așa cum am declarat de mai multe ori, am crescut mult din punct de vedere fizic și tactic. Devis Mangia mi-a prezis înainte de meci că voi da două goluri și așa a fost“, a declarat Mitriță.

FC Viitorul – CSU Craiova 0-2 (0-1)

Stadion: Central, Ovidiu.

Marcatori: Mitriță (28, 71)

FC Viitorul: Rîmniceanu – Boli, Ţîru, Mladen (Băluţă 74′), Ganea – Vînă, Lopez, Herea (Cicâldău 69′) – Eric (Chiţu 69′), Ţucudean, Coman.

Manager tehnic: Gheorghe Hagi.

CS Universitatea Craiova: Calancea – Spahija (Screciu 70′), Kelic (Barthe 62′), Ferreira – Dimitrov, Zlatinski, Mateiu, Bancu – Gustavo, Burlacu (M. Roman 82′), Mitriţă.

Antrenor: Devis Mangia.

Cartonaşe galbene: Boli 3′, Herea 9′, Coman 51′ / Dimitrov 9′, Mateiu 60′.

Cartonaşe roşii:-.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (Arad) – central, Sebastian Gheorghe (Suceava) şi Vasile Marinescu (Bucureşti) – asistenţi, Iulian Dima (Bucureşti) – rezervă.

Observatori: Aron Huzu (Sibiu/FRF), Mihai Stancu (Bucureşti/LPF).