vineri, mai 3, 2024

Judoka U15 au cucerit șapte medalii naționale la Craiova

Elevii lui Mihai Voinea și Adi Nicola au consemnat noi prezențe pe podiumul național. Craiova a găzduit, de vineri până duminică, etapa finală a Campionatului Național U15 la judo, individual și echipe, luptele având loc în Sala Sporturilor “Ion Constantinescu”. Judokanii craioveni au păstrat acasă un număr de șapte medalii, dar din păcate niciun titlu național, șase dintre acestea în urma rezultatelor de la individual și una obținută de echipa de fete. Cele mai multe medalii au fost bifate de sportivii de la LPS Petrache Trișcu Craiova, pregătiți de Mihai Voinea. Ionela Băran (48 kg) a luat argintul, iar Oana Andrei (52 kg), Andreea Stan (63 kg), Andrei Pasăre (55 kg) și Andrei Dumitru (73 kg) și-au adjudecat câte un bronz. Tot pe locul trei s-a clasat și Andreea Balica (+63 kg), de la CSM Craiova, fiind singura medalie pentru clubul municipal. Sora sa, Ștefania Balica (+63 kg) a încheiat competiția pe locul cinci, cele două fiind pregătite de Adrian Nicola. La întrecerea pe echipe, cele două cluburi craiovene și-au unit forțele iar echipa de fete formată din judoka de la LPS și CSM Craiova a cucerit bronzul. În componența echipei s-au aflat: Elena Dică (44 kg), Ionela Băran (48 kg), Andrei Oana (52 kg), Erika Văduva (57 kg), Daria Popa (57 kg), Andreea Stan (63 kg), Andreea Balica (+63 kg), Ștefania Balica (+63 kg). La băieți, LPS Craiova a făcut echipă cu CS Chimia Râmnicu Vâlcea, dar formația celor două cluburi oltene a ocupat numai locul cinci.