LIGA A V-A MEHEDINȚI/Victorie facilă a liderului

În etapa a XIX-a, Real Vânju Mare a dispus cu 5-0 de Voința Oprișor și a rămas în fruntea clasamentului

Pe terenul Victoria din Vânju Mare, liderul a marcat prin Cristian Dumbravă (’18, ’72) (foto), Adi Stoia (’45, ’63) și Eugen Lătea (’53), reușite prin care Realul a rămas pe prima poziție, la un punct peste Dunărea Hinova. Ocupanta poziției secunde a câștigat la „masa verde” meciul de la Inter Salcia, deoarece echipa-gazdă n-a avut cadru medical adecvat la joc. Podiumul e completat de Inter Crăguiești, care s-a impus cu 3-1 la Corlățel. Gazdele au deschis scorul prin Laurențiu Popescu, în minutul 42, iar, după pauză, hat-trick-ul lui Andrei Ispășoiu (’47, ’55, ’87) a păstrat Interul la 7 puncte de lider. Etapa viitoare se va disputa derby-ul Dunărea Hinova – Real Vânju Mare, joc care va decide, probabil, campioana în Liga a V-a Mehedinți.