Doar Filiaşi şi Podari au punctat

Trupa lui Șoavă s-a impus la scor cu Atletic Bradu, iar podărenii au remizat ”acasă” cu Urban Titu.

Divizionara C doljeană ACSO Filiaşi a obţinut, vineri, cel mai clar succes din acest sezon, după ce s-a impus, scor 7-0, pe stadionul ”Chimia”, în faţa echipei Atletic Bradu. În meciul ce a contat pentru etapa a 14-a filieşenii au deschis scorul în minutul 4 prin Alex Fotescu, acesta executând perfect o lovitură de pedeapsă. Tot Fotescu golgeterul echipei a realizat dubla în minutul 41, când a pătruns pe stânga şi a şutat imparabil de la aproximativ opt metri. Repriza a doua a fost una la discreţia elevilor lui Florin Șoavă care au mai punctat de cinci ori. Mijlocaşul Alex Duriţă, care a pus latul de la doi metri la o minge respinsă de portar, după o reluare a lui Bogdanovici a dus la cinci minute de la reluarea părţii secunde scorul la 3-0. Neacşu din penalti în minutul 58 a marcat şi el pentru al doilea joc la rând. Oaspeţii au avut prilejul să reducă din handicap în minutul 75, însă Jenaru nu a reuşit să-l învingă pe Mogoşanu de la punctul cu var. În ultimele 13 minute, s-au mai marcat de 3 ori, Tănase (57) reuşind primul gol în acest sezon cu un şut plasat de la cinci metri, alţi doi juniori din lot, Borneci în minutul 81, cu o reluare din careul mic, şi Sorin Papa(85) au stabilit rezultatul unui joc care s-a dovedit până la urmă facil pentru doljeni. La ACSO au jucat: Mogoşanu – Borhot, Calu (78 Istudor), Lupu, Neacşu – Bogdanovici (72 Fruntelată) – Duriţă (67 Orban), Borneci, Papa, Cruşoveanu – Fotescu (59 Tănase). Oaspeţii pregătiţi de antrenorul-jucător Iulian Tameş au evoluat în formula: Oprican – Mincă, Șerban, Dumitrache (55 Voinescu), Marin (52 Marcu), Jenaru, Ruţă, Golban, Tameş, Păvăluţă, Preda (52 Ciucă). Tot, vineri, echipa a doua de la CSU a pierdut, scor 1-3, în deplasare la FC Voluntari II, ultimul meci oficial din acest an. Pentru onoarea oltenilor a marcat Gunie. Antrenorul craiovean, Cornel Papură, a mizat pe următoarea formulă: Vlad – Borţa, Cioinac, Hreniuc, Ionescu – Buzan, Țoiu, Constantin – Burlacu – Gunie (82 Rodeanu), Manea (75 Bîrzan). Într-un alt meci jucat sâmbătă, ACS Podari a terminat la egalitate pe teren propriu, 1-1, cu Urban Titu. Golul doljenilor a fost marcat de Bălan, care a transformat un penalti în minutul 42. La ACS Podari au jucat: Mecea – Ciocârlă, Lică, Avram, Bozgan – Velica, D. Stancu, Sârmon, Aria – Bălan, G. Neacşu. Au mai intrat Fieraru, Preda, Raicea şi Dragomir.