sâmbătă, aprilie 27, 2024

”Satelitul” remiză albă la Moreni

Trupa lui Cornel Papură a pus umărul la declinul celor de la Flacăra.

După eșecul de la Ișalnița suferit în fața liderului SCM Pitești, puștii de la CS U, pregătiți de Corneliu Papură, au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat în deplasare, pe terenul celor de la Flacăra Moreni, ocupanta poziției a șasea în ierarhia seriei. Astfel craiovenii au pus umărul a regresul celor de la Moreni, care nu au mai câștigat de 5 etape. În jocul de pe arena din Moreni, Papură a mizat pe următoarea formulă: Popescu – Borța, Cioinac, Hreniuc, Ionescu – Buzan, Țoiu – Constantin, Petre, Burlacu – Popescu. Au mai intrat: Hodea, Marcu și Lăzărescu. Etapa viitoare, programată la data de 18 noiembrie, de la ora 14, echipa” satelit” de la CS U va primi vizita formației FC Aninoasa. Partida este programată pe terenul de la Ișalnița. Tot în C3, ACSO Filiași a reușit să obțină al doilea succes la rând pe teren propriu. La primul joc oficial al lui Florin Șoavă pe banca tehnică, doljenii s-au impus în fața echipei ACS Șirineasa, scor 2-0(1-0). Autorul celor două goluri a fost Fotescu, primul fiind reușit în minutul 20 cu un șut la vinclu de la 12 metri, iar celălalt în minutul 50, cu capul de la opt metri o centrare venită de pe dreapta. La ACSO au jucat: Mogoșanu – Calu, Bălașa, Lupu, Neacșu (76 Căle) – Bogdanovici (89 Orban), Borneci – Borhot, Duriță (70 Crușoveanu), Tănase – Fotescu (82 Pârvuică). Vâlcenii antrenați de Gabi Mangalagiu i-au folosit pe: Cârstoiu (74 D. Popescu) – I. Săraru, Răcăreanu, Nicolaescu, Roșianu – Constantinescu – Chiripuș, Horumbă (62 Bloțu), Ciocotoiu (57 Preda), L. Săraru – O. Marinescu.

Singura echipă a județului din seria a 3-a care a pierdut a fost ACS Podari. Elevii lui Victor Naicu au suferit un nou eșec pe teren propriu, scor 1-2(1-2) cu CS Mioveni II. Cu toate că a marcat în minutul 1 prin atacantul George Neacșu, podărenii au primit două goluri până la pauză. Este pentru a 3-a oară în ultimele jocuri de la Podari, când elevii lui Naicu au deschis scorul rapid, dar punctele le-au obținut oaspeții. Din minutul 60 cei de la Mioveni II au jucat în zece jucători, iar după pauză căpitanul Podariului, Dorin Preda a ieșit accidentat și va rata cel mai probabil finalul turului de campionat. LA ACS Podari au jucat: Mecea-Ciocârlă, I. Sârmon, Avram, Ciocioană – D. Stancu, Dumangiu – Fieraru, D. Preda, Aria-G. Neacșu. Au mai intrat Dragomir, Raicea și Bozgan. CS Mioveni II, antrenată de Marisu Stoica i-a trimis în teren pe: Sima – Lazăr, Boșneag, Trașcu, Fulga – Șorican, Cioc, R. Lazăr, Mormolea, G. Ivan – Ed. Neacșu. Au mai jucat R. Ivan, Bărăscu și Deleanu.