sâmbătă, aprilie 27, 2024

Mătăsăreanu a decis derby-ul etapei

După 1-1 la pauză, Viitorul Șimian s-a impus cu scorul de 4-1 la Strehaia şi a încheiat turul pe primul loc

Derby-ul etapei a VII-a a fost tranşat de Viitorul Șimian, care s-a impus cu 4-1 la Strehaia. Gazdele au deschis scorul, în minutul 18, prin Cristi-Ionuţ Gomoi, dar, la cabine, s-a intrat la egalitate, după golul lui Mădălin-Ștefan Mătăsăreanu (’33). „Înger” în prima repriză, Gomoi a fost „demon”, după pauză, pentru CS Strehaia, fiindcă, în minutul 73, a marcat în propria poartă. Pe final, Mătăsăreanu a mai înscris de 2 ori, în minutele 84 şi 89, iar Viitorul Șimian s-a distanţat la 5 puncte. În cazul unui succes, echipa din Strehaia ar fi încheiat turul pe primul loc. La 5 puncte de lider se află şi ACS Drobeta, care a fost învinsă cu 1-0 la Cujmir. Gazdele au marcat golul victoriei în minutul 27, prin Ionel-Vlad Ionică-Dobre. Severinenii au contestat însă identitatea jucătorului Adrian Vancea şi aşteaptă decizia Comisie de Disciplină a AJF Mehedinţi, în speranţa că vor câştiga jocul cu 3-0, la masa verde. Tot la comisii a fost, deja, stabilit rezultatul partidei Recolta Dănceu – AS Corcova, după ce oaspeţii nu s-au prezentat la terenul de joc! Nedecisă s-a încheiat partida Dierna Orşova – Dunărea Pristol. Bogdan-Laurenţiu Epure (’21, ’73), respectiv Ion-Adrian Vîlceanu (’59) şi Alexandru Gherghinescu (’90) au fost marcatorii partidei care a adus a patra remiză stagională pentru Pristol.