sâmbătă, aprilie 27, 2024

Podari şi Filiaşi, victorii în amicale

Într-o partidă amicală disputată sâmbătă ACS Podari a învins scor 3-1(2-0) pe teren propriu pe gruparea din liga a 3-a, Sporting Roşiori. Elevii lui Florin Şoavă au deschis scorul prin Claudiu Bălan, cel care a obţinut un penalti şi pe care l-a transformat fără probleme, iar scorul pauzei a fost stabilit de Aria care a reluat fără speranţe pentru portarul advers din interiorul careului. Gruparea din Roşiori a redus din handicap prin Călin, apoi atacantul George Neacşu a stabilit rezultatul final trimiţând balonul pe sub Dalin Munteanu.

La ACS Podari au jucat: Filip – Avram, Lică, Vulpe, Dulvac – D.Stancu, Velica – Fieraru, Matei, Aria – Bălan. Au mai jucat: I. Sârmon, Cl. Ştefan, Chircan, R. Bogdan, Furtună, Dumangiu, G. Neacşu, Dragomir şi Raicea.

La echipa oaspete, antrenată de Cristi Negru au evoluat: Munteanu – Cristea, Floricel, A. Neacşu, Pâslaru – Firoiu, Moşteanu, Ivănică, Urâtu – Roman, Călin. Au mai intrat Ştefănescu, Cercel, Ciubuc şi Voicu.

Sâmbătă dimineaţă, podărenii se vor desplasa la Alexandria, unde vor da piept cu nou promovata în liga a 3-a FCM Alexandria. O altă grupare doljeană din C, ACSO Filiaşi, aflată în cantonament la Straja, a susţinut, sâmbătă dimineaţa, un joc la Petroşani, cu formaţia Jiul Petroşani, la care a evoluat tot meciul portarul filieşenilor Victor Lascu. Scorul a fost 7-0 pentru elevii lui Dragoş Bon care au marcat prin Căle (2, unul din 11 metri), Fotescu (2, unul din 11 m), Tănase (2) şi Moraru. La ACSO Filiaşi au evoluat: Mogoşanu – Calu, Bălaşa, Istudor, Neacşu – Bogdanovici, Borneci – Moraru, Tănase, Căle – Fotescu. Au mai intrat: Lupu, Cimpoeru, Orban, Borhot, Fruntelată, Cruşoveanu, Duriţă şi Petcu. În această după amiază, ACSO Filiaşi va juca cu Minerul Vulcan, de la ora 18.

Satelitul” învinsă de Săele

Singura echipă din liga a 3-a perdantă a fost CSU II Craiova. Trupa lui Cornel Papură a fost învinsă, scor 0-1, sâmbătă, la Işalniţa, de formaţia din Liga a 4-a Teleorman, Voinţa Săele. Craiovenii au ratata două mari ocazii prin, în minutul 52 prin Cojocaru, iar a doua în minutul 87, când Alex Popescu, faţă în faţă cu portarul a şutat mult peste poartă. Unicul gol al meciului a fost înscris de Sindie (40). În prima repriză la CSU II Craiova au jucat: Gabor – Borţa, Ştefan, Ciocoteală, Cr. Andrei – Ionescu, Enache, Miculaiciuc – Gianimu, Buzan, Rodeanu. După pauză echipa a arătat astfel: Nica – Marcu, Cioinac, Cojocaru, Luică – Cârlig, Hodea, Dinu – Buzan, Al. Popescu, Burlacu. De partea cealaltă antrenorul echipei din Teleorman, Alexandru Gheorghe i-a folosit pe: A. Mitroi – Miu, Ghebaură, Sălceanu, Mitrea – Roman, Scumpu, Bâră, Voicu – Badea, Sindie. În repriza secundă au jucat: Marioara, S. Cărbunaru, I. Cărbunaru, Frujină şi Voicu. Antrenor: Alexandru Gheroghe. Pentru CSU II Craiova urmează, miercuri, un amical, la Bucureşti, cu Al Ittihad Kalba, iar, sâmbătă, la Işalniţa, cu Pandurii II Târgu Jiu.