Punctele lui Herghelegiu

CSU II a pus capãt seriei de trei jocuri fãrã puncte. Marţi dupã amiazã, trupa lui Bogdan Vrãjitoarea a câştigat, scor 3-1, meciul jucat la Işalniţa, cu CS Ineu.

În meciul din cadrul etapei a 23-a, atacantul venit de la prima echipã Andrei Hergheligiu a deschis scorul în minutul 1, la prima fazã de atac a oltenilor, fructificând din marginea careului mic pasa excelentã a lui Petre. Golul le-a dat imbold craiovenilor care au controlat majoritatea timpului în prima reprizã. La reluarea pãrţii secunde un alt jucãtor care a debutat în acest sezon în prima ligã, Robert Petre, a profitat de o respingere în fațã a portarului advers și a dublat avantajul. Oaspeţii au avut o tresãrire de orgoliu, prin Maşniţã (60), dar dupã 10 minute Herghelegiu a reuşit dubla reluând imparabil, în vinclu, de la 20 de metri lateral stânga. În acest meci s-au consemnat şi debuturile în Liga a treia ale juniorilor Raul Constantinescu (16 ani) și Lucian Buzan (17 ani).

“Am fãcut un meci bun şi iatã cã am pus capãt seriei mai slabe. Mã bucurã jocul prestat, am arãtat atitudine şi multã determinare. Bineînţeles, trebuie sã remarc pofta de joc a lui Herghe care ne-a ajutat mult în acest meci. Sunt convins cã ne vom exprima la fel şi la Deva, unde sper sã ne întoarcem cu puncte”, a declarat antrenorul “satelitului”, Bogdan Vrãjitoarea.

Acesta a folosit formula: L. Popescu – Ghincea (84 Constantinescu), Dina, Drãghici, Luicã (46 Vlãdoiu) – Armãșelu (73 Buzan), Ciocotealã, Florea – Surugiu (80 G. Neacșu), Herghelegiu, Petre. De partea cealaltã, antrenorul arãdenilor, Cristian Sculici, i-a folosit pe: Mitrea – Popovici (71 Cioboatã), Zdrențean, Bier, Hulbãr – Ciocan, Spãtaru (62 Botaș), Clej (88 Jilavu), Tãlpaș (54 John) – Huțanu, Mașnițã.

ACSO Filiaşi a pierdut la Lugoj

Tot în runda a 23-a, ACSO Filiaşi a fost învinsã, scor 3-0, în deplasare, de CSM Lugoj. În acst meci antrenorul Dragoş Bon, care nu l-a putut folosi pe Nicuşor Neacşu (suspendat), i-a trimis în teren pe: Lascu – Orban, Lupu, Istudor (66 Stoichiţoiu), Fruntelatã (46 Petcu) – Moraru, Georgescu (46 Obeanu), N. Popescu, Cimpoeru (85 Tãnase) – Duriţã, Pârvuicã. Vineri de la ora 17, ACSO Filiaşi va da piept, pe stadionul de la” Combinat”, cu Minerul Motru.