sâmbătă, mai 11, 2024

Halep, eliminată de la Turneul Campionaelor

După eşecul suferit în faţa Mariei Șarapova, jucătoarea româncă a fost îngenuncheată joi dimineaţa şi de poloneza Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA. Simona Halep a pierdut în două seturi ultimul meci din Grupa Roşie, scor 7-6 (5), 6-1, iar astfel a părăsit Turneul Campioanelor de la Singapore, la care anul trecut a fost prezentă în finală. Meciul dintre Halep şi Radwanska a durat o oră şi 44 de minute. Primul set a fost unul echilbrat, în care românca a reuşit să se ţină aproape de jucătoarea din Polonia, dar a fost învinsă în tie-break, după ce condusese la un moment dat cu 5-1. În setul secund, Halep a cedat psihic şi nu a mai avut puterea necesară de a reveni, fiind depăşită la pas de Radwanska cu 6-1. Bilanţul jucătoarei noastre în acest an la Singapore constă într-o victorie cu italianca Pennetta cu 6-0, 6-3 şi două înfrângeri, cu 6-4, 6-4 în duelul cu Maria Șarapova, iar acum cu 7-6 (5), 6-1 în faţa polonezei Agnieszka Radwanska.