duminică, aprilie 28, 2024

Victorie clară cu Mediaş

Succesul le-a surâs craiovenilor la scurt timp după înfrângerea cu Steaua Bucureşti. În partida de miercuri seară, din etapa a V-a, disputată în Polivalenta din Bănie, contra lui Gaz Metan Mediaş, baschetbaliştii de la SCM U Craiova s-au impus într-o manieră categorică, scor 103-83. Elevii lui Popovic au pierdut un singur sfert, ultimul, în rest câştigând primele trei parţiale la diferenţe liniştitoare. Gazdele au început meciul în forţă, cu un prim sfert adjudecat cu scorul de 29-16. Al doilea act a fost tot la discreţia craiovenilor, însă medieşenii s-au ţinut mai aproape decât în primul sfert, cedând cu 26-21. Sfertul trei a clarificat lucrurile, dacă nu erau deja lămurite, cu încă o demonstraţie de forţă a echipei din Bănie, care s-a impus şi în această parte, scor 27-20. Finalul a fost însă al oaspeţilor, care au mai redus din handicap prin câştigarea ultimului sfert, scor 26-21. SCM U Craiova a obţinut astfel a patra victorie din primele cinci etape ale campionatului, un start care arată promiţător pentru formaţia olteană. Cel mai bun jucător al craiovenilor în meciul cu Mediaş a fost noul transfer Nick Covington, care a marcat 23 de puncte, a dat 2 pase decisive şi a avut o recuperare. În maieul Craiovei au mai jucat miercuri seara: Bogdan Popescu (17 p), Bozo Djurasovic (12 p), Aaron Johnson (11 p), Milivoje Bozovic (8 p), Cătălin Burlacu (8 p), Dorde Micic (7 p), Vlad Negoiţescu (5 p), Milos Grubor (5 p), Andrei Damian (3 p), Cezar Stănescu (2 p), Marius Ciotlăuş (2 p). De cealaltă parte, pentru Gaz Metan Mediaş au evoluat: Aliaksandr Pustahvar (19 p), Vaidotas Peciukas (15 p), Vladislav Solopa (13 p), Oleksandr Tishchenko (9 p), Robertas Grabauskas (8 p), Florin Popa (7 p), Niksa Nikolic (4 p), Gediminas Navickas (4 p), Mihai Gavrilă (2 p), Alin Andrieş (2 p), Bogdan Costa, Dan Ioan. În următoarea etapă, SCM U Craiova se va deplasa luni pe terenul lui Dinamo Bucureşti.

Echipele de volei merg după puncte “afară”

Ambele formaţii de volei de la SCM U Craiova vor evolua în acest weekend în deplasare. Gruparea de băieţi a clubului craiovean, pregătită de Dănuţ Pascu, va juca sâmbătă, de la ora 16.00, în fieful formaţiei VCM LPS Piatra Neamţ, pentru etapa a II-a a Diviziei A1. Voleibaliştii craioveni nu ar trebui să întâmpine probleme în adjudecarea victoriei, fiind mult mai valoroşi decât echipa moldavă. Fetele lui Alex Cosma se vor deplasa duminică pe terenul lui CSM Târgovişte, meciul fiind programat de la ora 11.45. Craiovencele vin după o victorie superbă în faţa Bacăului, iar moralul lor este unul ridicat. Echipa din Târgovişte are însă prima şansă, chiar dacă formaţia din Bănie a arătat în etapa precedentă că poate produce surprize în faţa unor adversari redutabili.