duminică, mai 5, 2024

Patru din cinci românce, în turul 2 la Roland Garros

Alexandra Dulgheru, locul 51 WTA, s-a calificat, astăzi, în turul doi la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează Mediafax. Dulgheru a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 6-3, 6-1, după o oră şi 17 minute, pe Nicole Gibbs (SUA), poziţia 98 în ierarhia mondială. În turul doi, Alexandra Dulgheru o va întâlni pe Alize Cornet (Franţa), cap de serie numărul 29 şi locul 29 WTA, care a depăşit-o pe Roberta Vinci (Italia), poziţia 38 în clasamentul mondial, în trei seturi: 4-6, 6-4, 6-1.

Cea mai bună performanţă pentru Dulgheru la French Open a fost în 2010, când ea a ajuns în turul al treilea.

Irina-Camelia Begu, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30, a acces tot ieri în manşa secundă a French Open. Begu a depăşit-o pe sportiva din SUA, Bethanie Mattek-Sands, poziţia 164 în ierarhia mondială, cu scorul de 6-4, 7-6 (6), după o oră şi 46 de minute de joc şi după ce a salvat două mingi de set.

În faza următoare, Begu va evolua în premieră cu jucătoarea croată în vârstă de 17 ani Ana Konjuh, locul 94 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-1, 6-4, de Margarita Gasparian (Rusia), locul 117 WTA, sportivă venită din calificări.

Andreea Mitu (locul 100 WTA) a întrecut-o pe sportiva franceză Alize Lim (locul 279 WTA), scor 6-3, 6-2, şi s-a calificat în manşa secundă a French Open. Meciul a durat 70 de minute. În turul doi, Mitu va juca în compania Karolinei Pliskova (Cehia – locul 12 şi favorită 12), care a depăşit-o pe Shuai Zhang (China – locul 126 mondial) cu 7-6, 6-4.

În schimb, Monica Niculescu, locul 67 WTA, a fost întrecută, ieri, cu scorul de 6-2, 6-2, de Carla Suarez Navarro, cap de serie numărul 8 şi poziţia a opta în ierarhia mondială. Suarez Navarro s-a impus după o oră şi 20 de minute. Pentru participarea la Roland Garros, Niculescu va primi 10 puncte WTA şi un cec în valoare de 27.000 de dolari.

În turul secund s-a calificat şi Simona Halep, care o va întâlni miercuri pe Mirjana Lucic Baroni, din Croaţia.

Mâine, nicio româncă nu va evolua la Roland Garros.