duminică, mai 19, 2024

Vânju Mare reface ecartul de 2 puncte

Meciul de la Vânju Mare a fost mai dificil decât o arată scorul, ocupanta locului secund reuşind să marcheze  de-abia în minutul 42, prin  Cristian Dumbravă (foto).  Adelin Dragomir a majorat avantajul chiar înainte de pauză, dar Costel Pontu a redus din diferenţă la începutul reprizei secunde.  În ultimul sfert de oră, gazdele  s-au desprins prin reuşitele lui Cr. Dumbravă (75), Alin Buciu (86) şi A. Dragomir (90), după ce Prunişorul a rămas în inferioritate numerică, Lucian Neagoe fiind eliminat.

Derby în intermediară

Prin acest succes, Real Vânju Mare s-a apropiat la 2 puncte de Viitorul Căzăneşti, care a stat în această rundă, astfel că ambele contracandidate au acum acelaşi număr de meciuri jucate. Deşi are un joc în plus disputat şi patru puncte de recuperat, campioana sezonului precedent, Inter Crăguieşti, încă mai speră la un nou titlu. Ocupanta ultimei trepte a podiumului s-a impus duminică cu 5-2 pe terenul “lanternei roşii” Ştiinţa Broşteni, iar astăzi va întâlni Real Vânju Mare, în derby-ul  rundei a XXIV-a. Tot în etapa intermediară din această după-amiază, liderul va juca pe terenul ocupantei locului al VI-lea, Uva Prunişor.

Vezi rezultate, clasament și program etapa următoare în ediția tipărită a cotidianului regional "Jurnalul Olteniei"