duminică, mai 5, 2024

Răzbunare, dulce răzbunare

După ce, în tur, podărenii erau învinşi cu acelaşi scor pe terenul Astrei, în etapa de sâmbătă, a sosit momentul „răzbunării” pentru elevii lui Bon, pe teren propriu. Ei s-au impus categoric, scor 4-0, în faţa grupării de pe ultima poziţie a clasamentului, cel mai probabil sortită retrogradării. Motoarele din ofensiva echipei gazdă au fost Claudiu Ştefan, care a reuşit o „dublă, în minutele 6 şi 44, Răduţ(34) şi Surugiu(79).

Victoria a păstrat-o pe CS Podari pe locul 12, o poziţie care totuşi poate retrograda, însă dacă cele trei puncte n-ar fi venit în jocul de sâmbătă, podărenii ar fi căzut pe locul 13, unul dintre locurile care duce sigur în liga judeţeană. Trupa lui Bon mai are mult de luptat pentru a căpăta linişte în privinţa retrogradării, aflându-se acum pe nişte nisipuri mişcătoare foarte instabile.

A fost o victorie categorică, am reuşit să trecem peste înfrângerea din etapa trecută, ne-am mobilizat bine şi ne-a ieşit un meci frumos. E considerată şi o revanşă pentru băieţi, am reuşit să întoarcem rezultatul, e o chestie psihologică care le dă încredere băieţilor şi aveam nevoie de asta pentru că munca noastră nu este nici pe deparate terminată. Lucrurile se schimbă de la o etapă la alta în zona de jos a clasamentului, dar noi încercăm să obţinem cât mai multe puncte până la final, care să ne ofere o linişte în privinţa retrogradării.
A declarat Dragoş Bon, antrenorul CS Podari

Formaţia din Podari s-a prezentat astfel în confruntarea cu AFC Astra: Mecea – Ciocârlă, Dina, Dreşcă, Ciocioană (75 Stănia) – D. Stancu(82 Vălu), Dragomir – Surugiu,D.Preda, Rădu? (56 Mirescu) – Cl. Ştefan(88 M. Stoica).

Filiaşi, învinsă fără drept de apel

Gruparea doljeană ce a activat în seria a IV-a în această etapă a cunoscut o înfrângere usturătoare. Decimată de accidentări, CSO Filiaşi a fost învinsă drastic la CS Ineu, scor 4-0. Gazdele au condus la limită în prima repriză, după ce Filimon şi-a început recitalul în minutul 29. La trei minute după pauză, Georgiu a mărit avantajul arădenilor, ca acelaşi Filimon(83, 85) să îşi contureze hat-trick-ul în finalul partidei şi să stabilească scorul final, unul neplăcut pentru doljeni. CSO Filiaşi rămâne tot pe poziţia a şaptea şi după această înfrângere, cu 25 de puncte în cont.

Tehnicianul Gigi Ciurea s-a bazat în jocul de la Ineu pe următorii: Lascu – Orban, Dumitraşcu, Lupu, Cruşoveanu – Duriţă, Ştoiu, Obeanu, Creţu – Bălă, Fruntelată. Au mai intrat: Răducanu şi Crângoiu. Cealaltă formaţie doljeană din seria a IV-a, ACSVM Craiova a stat în runda de sâmbătă.

12. ACSVM Craiova    19    3    5    11    18-31    14
13. Minerul Mehedinţi    20    2    2    16    6-42    8