Simona Halep a făcut istorie la Wimbledon

Sâmbătă afost zi istorică pentru Simona Halep! A câștigat finala Wimbledon 2019 și al doilea titlu de Grand Slam al carierei, devenind, astfel,prima jucătoare din România care atinge această performanță.

A fost a doua cea mai scurtă luptă pentru trofeu din istoria turneului feminin de la Wimbledon, din ultimii 35 de ani. Simona Halep a stabilit şi un record absolut pentru o finală feminină: doar TREI greşeli neforţate faţă de cele 26 ale Serenei în meciul care a durat doar 56 de minute, potrivit digi24.ro

Două finale pe iarbă are Simona, ambele câştigate. Precedentul succes a fost în 2013, la ‘s-Hertogenbosch, în faţa lui Kiki Bertens.

Simona Halep intră în posesia unui cec în valoare de aproape 3 milioane de dolari și ajunge la un total de 33 de milioane de dolari acumulați din tenis. Halep ocupă deja locul 5 în ierarhia premiilor din toate timpurile în tenis.